HRlaw.pl

gdzie nas spotkać?

W dniach 13-15 października odbędzie się doroczna konferencja prawa pracy organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Młodych Prawników AIJA.

Głównym tematem konferencji będą spory pracownicze i ich rozwiązywanie w sposób tradycyjny oraz pozasądowy (ADR). Ponadto poruszone zostaną inne „gorące” tematy, takie jak: dyskryminacja ze względu na płeć w miejscu pracy, globalna mobilność, wpływ reżimów informowania o nieprawidłowościach na zatrudnienie.

Dr hab. Marcin Wujczyk z praktyki prawa pracy weźmie udział w panelu: Pracownik – życie prywatne jako sprawa prywatna? Jak działalność prywatna w biurze i poza nim wpływa na zatrudnienie.

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>>

W dniach 22-23 września odbędzie się VI Polski Kongres Prawa Pracy, w którym wezmą udział eksperci z praktyki prawa pracy kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

O praktycznych aspektach pracy zdalnej opowie dr hab. Marcin Wujczyk, najlepsze praktyki w zakresie rozwiązywania umów o pracę zaprezentuje Magdalena Świtajska, a Katarzyna Magnuska omówi jak wyglądają elastyczne modele pracy w świetle prawa i w praktyce.

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>>

W dniach 22-27 sierpnia w Singapurze odbędzie się 60. Międzynarodowy Kongres Młodych Prawników. Głównym tematem konferencji będzie „Przyszłość zawodu prawnika”.
W dyskusji panelowej poświęconej zarządzaniu algorytmicznemu w kontekście prawa pracy i prawa migracyjnego weźmie udział dr hab. Marcin Wujczyk.

Podczas panelu uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania:

 • Czy firmy muszą konsultować się z radą zakładową podczas wdrażania takich technologii?
 • Czy pracodawcy mogą legalnie przenieść część swoich uprawnień na technologię i jak mogą ochronić się przed zarzutami niesprawiedliwych zwolnień i dyskryminacji?
 • Co z kwestiami prywatności i RODO?
 • Jak zautomatyzowane procesy imigracyjne wpływają na mobilność pracowników?

Dowiedz się więcej >>>>>

Rejestracja >>>>>

Przed nami kolejna edycja maratonu, podczas którego prawnicy i programiści połączą siły, by przy wsparciu menedżerów projektu, analityków i marketerów zmierzyć się z wyzwaniami legal techu. Kolejny raz kancelaria jest partnerem wydarzenia. W tym roku hackathon odbędzie się w dniach 3-5 czerwca.

W tym roku jako mentorzy będą wspierać uczestników Lena Marcinoska-BoulangéKatarzyna MagnuskaKrzysztof Wojdyło (który będzie również jurorem).

W tegorocznej edycji w centrum uwagi stawiany jest odbiorca: czy to jako bezpośredni beneficjent (np. uchodźca wojenny), czy prawnik, który próbuje rozpocząć działalność w nowym miejscu, czy przedsiębiorca lub imigrant chcący poznać nowy rynek zbytu.

Pierwszy dzień maratonu to faza koncepcyjna i czas na formowanie zespołów. Drugiego dnia uczestnicy przystąpią do pracy nad wstępnym modelem lub prototypem rozwiązania, które trzeciego dnia – wraz z materiałami prezentacyjnymi – przedstawią przed Jury.

Rejestracja >>>

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>>

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy wspólnie z Konfederacją Lewiatan zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu e-Akademia Lewiatana. Podczas spotkania omówimy najnowsze zasady dotyczące, między innymi, legalizacji pracy i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Podzielimy się praktycznymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania rozwiązań przyjętych w Ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W programie:

 1. Przekraczanie granicy Polski z Ukrainą
  • Jakie dokumenty należy mieć przy sobie przy przekraczaniu granicy?
  • Jakie są zasady przekraczania granicy przez osoby nieletnie?
  • Co powinien zrobić cudzoziemiec, jeśli nie ma dowodu wjazdu (np. stempla w paszporcie)?
 1. Pobyt i praca w Polsce
  • Jakie znaczenie ma data i kierunek wjazdu do Polski?
  • Prawo do pobytu w Polsce – komu i na jakich zasadach przysługuje?
  • Dalszy pobyt w Polsce – w jaki sposób go zalegalizować?
  • Prawo do pracy w Polsce – komu przysługuje, w jaki sposób pracodawca może zweryfikować legalność pobytu cudzoziemca i jak w praktyce wygląda procedura zawiadomienia o powierzeniu pracy?
 1. Ochrona tymczasowa i międzynarodowa
  • Na czym polega ochrona tymczasowa?
  • Na czym polega ochrona międzynarodowa (status uchodźcy)?
  • W jakim państwie przysługuje ochrona tymczasowa lub międzynarodowa?
  • Czy warto skorzystać z ochrony tymczasowej lub międzynarodowej w Polsce?
  • Jak skorzystać z ochrony tymczasowej w Polsce?

Spotkanie poprowadzi Magdalena Świtajska z praktyki prawa pracy i globalnej mobilności.

Więcej informacji oraz zapisy na stronie wydarzenia.

Jak będzie wyglądał rynek pracy 2022-2023? Jakie działania będą najważniejsze dla działów HR? Co zdecyduje o konkurencyjności w zabieganiu o talenty? Jak polski rynek pracy poradził sobie ze skutkami pandemii? Jak uzupełniać lukę kompetencyjną, na ile możemy się oprzeć na nowych technologiach? Na te pytania w dniach 24-28 stycznia 2022 r. znajdą odpowiedzi uczestnicy konferencji Praca 4.0.

Konferencja jest bezpłatna. Pierwszego dnia uczestnicy konferencji spotkają się stacjonarnie – w hotelu Novotel w Warszawie. W pozostałych dniach odbędą się warsztaty online.

W czwartek, 27 stycznia, Katarzyna Magnuska z praktyki prawa pracy, poprowadzi warsztaty pt. „Sygnaliści – szansa czy zagrożenie? Czego spodziewać się po nowych regulacjach?

Kancelaria jest partnerem wydarzenia.

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>>>>

Marcin Wujczyk omówi kwestię akcji afirmacyjnych jako formy przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na płeć. Celem konferencji jest zwrócenie uwagi przez pryzmat prawa pracy na równouprawnienie w miejscu zatrudnienia, dyskryminację ze względu na płeć oraz jaki wpływ na powyższy temat mają związki zawodowe i organizacje pracodawców.

Konferencja organizowana jest Zespół Badawczy Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Koło Naukowe Prawa Pracy „Opus per laborem” przy współpracy z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Izabela Dziubak-Napiórkowska poprowadzi webinar, podczas którego omówi narzędzia z prawa pracy i tarczy antykryzysowej oddane do dyspozycji pracodawców.

W programie:

 • Praca zdalna w czasie epidemii,
 • BHP – szkolenia, badania, wymogi,
 • Narzędzia dotyczące stosunków pracy z tarczy antykryzysowej w przypadku, spadku obrotów gospodarczych i konsekwencje korzystania z nich,
 • Nawiązywanie i rozwiązywanie umów w czasie epidemii,
 • Nadgodziny, urlopy, grafiki – elastyczność w czasie epidemii.

Webinarium organizowane jest przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jarosław Karlikowski dołączył do grona mentorów polskiej edycji Global Legal Hackathonu. Jego zadaniem będzie wspieranie uczestników wiedzą i doświadczeniem podczas trzydniowego maratonu programowania.

Global Legal Hackathon to wyjątkowa impreza – spotkanie programowania z prawem, którego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych pomocnych zarówno dla prawników, jak i osób szukających pomocy prawnej. Branża prawnicza wciąż nie w pełni przeszła bowiem transformację technologiczną i wiele pomysłów ma szanse na wdrożenie.

Więcej o wydarzeniu >>>

Jarosław Karlikowski weźmie udział w III edycji Kongresu Firm Rodzinnych, którego tematem wiodącym w tym roku jest „Własność zobowiązuje”.

Kongres Firm Rodzinnych jest wspólnym dziełem środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, jedynym i pierwszym na Dolnym Śląsku wydarzeniem o tej skali i wadze merytorycznej adresowanym do osób prowadzących firmy rodzinne, przyszłych sukcesorów oraz pracowników tych firm i wszystkich zainteresowanych tematyką firm rodzinnych.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy jest partnerem wydarzenia.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Prowadzona w ostatnim czasie dyskusja na temat dopuszczalności kontroli trzeźwości w stosunkach pracy jest tylko przykładem na to, jak wiele kwestii związanych z przetwarzaniem danych osobowych wymaga szczegółowej analizy.

Dr Marcin Wujczyk przybliży kwestie związane z kontrolą pracownika na okoliczność spożywania narkotyków i środków odurzających. W konferencji weźmie udział również Katarzyna Żukowska.

Organizatorami wydarzenia są Katedra Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i  Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.

Więcej o wydarzeniu >>>

Agnieszka Lisiecka i dr Marcin Wujczyk omówią trendy i wyzwania, przed którymi staną pracodawcy i działy HR w najbliższej przyszłości. Prelekcje wygłoszą podczas spotkań w Katowicach, Krakowie (27 i 28 listopada) i Szczecinie (5 grudnia).

Celem konferencji jest spojrzenie na rynek pracy w skali mikro i przybliżenie uczestnikom najważniejszych wyzwań i potrzeb kształtowanych przez kandydatów, pracowników czy partnerów biznesowych. Organizatorem jest Wolters Kluwer Polska.

Więcej o wydarzeniu >>>