HRlaw.pl

gdzie nas spotkać?

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy wspólnie z Konfederacją Lewiatan zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu e-Akademia Lewiatana. Podczas spotkania omówimy najnowsze zasady dotyczące, między innymi, legalizacji pracy i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Podzielimy się praktycznymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania rozwiązań przyjętych w Ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W programie:

 1. Przekraczanie granicy Polski z Ukrainą
  • Jakie dokumenty należy mieć przy sobie przy przekraczaniu granicy?
  • Jakie są zasady przekraczania granicy przez osoby nieletnie?
  • Co powinien zrobić cudzoziemiec, jeśli nie ma dowodu wjazdu (np. stempla w paszporcie)?
 1. Pobyt i praca w Polsce
  • Jakie znaczenie ma data i kierunek wjazdu do Polski?
  • Prawo do pobytu w Polsce – komu i na jakich zasadach przysługuje?
  • Dalszy pobyt w Polsce – w jaki sposób go zalegalizować?
  • Prawo do pracy w Polsce – komu przysługuje, w jaki sposób pracodawca może zweryfikować legalność pobytu cudzoziemca i jak w praktyce wygląda procedura zawiadomienia o powierzeniu pracy?
 1. Ochrona tymczasowa i międzynarodowa
  • Na czym polega ochrona tymczasowa?
  • Na czym polega ochrona międzynarodowa (status uchodźcy)?
  • W jakim państwie przysługuje ochrona tymczasowa lub międzynarodowa?
  • Czy warto skorzystać z ochrony tymczasowej lub międzynarodowej w Polsce?
  • Jak skorzystać z ochrony tymczasowej w Polsce?

Spotkanie poprowadzi Magdalena Świtajska z praktyki prawa pracy i globalnej mobilności.

Więcej informacji oraz zapisy na stronie wydarzenia.

Jak będzie wyglądał rynek pracy 2022-2023? Jakie działania będą najważniejsze dla działów HR? Co zdecyduje o konkurencyjności w zabieganiu o talenty? Jak polski rynek pracy poradził sobie ze skutkami pandemii? Jak uzupełniać lukę kompetencyjną, na ile możemy się oprzeć na nowych technologiach? Na te pytania w dniach 24-28 stycznia 2022 r. znajdą odpowiedzi uczestnicy konferencji Praca 4.0.

Konferencja jest bezpłatna. Pierwszego dnia uczestnicy konferencji spotkają się stacjonarnie – w hotelu Novotel w Warszawie. W pozostałych dniach odbędą się warsztaty online.

W czwartek, 27 stycznia, Katarzyna Magnuska z praktyki prawa pracy, poprowadzi warsztaty pt. „Sygnaliści – szansa czy zagrożenie? Czego spodziewać się po nowych regulacjach?

Kancelaria jest partnerem wydarzenia.

Więcej informacji na stronie wydarzenia >>>>>

Marcin Wujczyk omówi kwestię akcji afirmacyjnych jako formy przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na płeć. Celem konferencji jest zwrócenie uwagi przez pryzmat prawa pracy na równouprawnienie w miejscu zatrudnienia, dyskryminację ze względu na płeć oraz jaki wpływ na powyższy temat mają związki zawodowe i organizacje pracodawców.

Konferencja organizowana jest Zespół Badawczy Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Koło Naukowe Prawa Pracy „Opus per laborem” przy współpracy z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Izabela Dziubak-Napiórkowska poprowadzi webinar, podczas którego omówi narzędzia z prawa pracy i tarczy antykryzysowej oddane do dyspozycji pracodawców.

W programie:

 • Praca zdalna w czasie epidemii,
 • BHP – szkolenia, badania, wymogi,
 • Narzędzia dotyczące stosunków pracy z tarczy antykryzysowej w przypadku, spadku obrotów gospodarczych i konsekwencje korzystania z nich,
 • Nawiązywanie i rozwiązywanie umów w czasie epidemii,
 • Nadgodziny, urlopy, grafiki – elastyczność w czasie epidemii.

Webinarium organizowane jest przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Jarosław Karlikowski dołączył do grona mentorów polskiej edycji Global Legal Hackathonu. Jego zadaniem będzie wspieranie uczestników wiedzą i doświadczeniem podczas trzydniowego maratonu programowania.

Global Legal Hackathon to wyjątkowa impreza – spotkanie programowania z prawem, którego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych pomocnych zarówno dla prawników, jak i osób szukających pomocy prawnej. Branża prawnicza wciąż nie w pełni przeszła bowiem transformację technologiczną i wiele pomysłów ma szanse na wdrożenie.

Więcej o wydarzeniu >>>

Jarosław Karlikowski weźmie udział w III edycji Kongresu Firm Rodzinnych, którego tematem wiodącym w tym roku jest „Własność zobowiązuje”.

Kongres Firm Rodzinnych jest wspólnym dziełem środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, jedynym i pierwszym na Dolnym Śląsku wydarzeniem o tej skali i wadze merytorycznej adresowanym do osób prowadzących firmy rodzinne, przyszłych sukcesorów oraz pracowników tych firm i wszystkich zainteresowanych tematyką firm rodzinnych.

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy jest partnerem wydarzenia.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Prowadzona w ostatnim czasie dyskusja na temat dopuszczalności kontroli trzeźwości w stosunkach pracy jest tylko przykładem na to, jak wiele kwestii związanych z przetwarzaniem danych osobowych wymaga szczegółowej analizy.

Dr Marcin Wujczyk przybliży kwestie związane z kontrolą pracownika na okoliczność spożywania narkotyków i środków odurzających. W konferencji weźmie udział również Katarzyna Żukowska.

Organizatorami wydarzenia są Katedra Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i  Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.

Więcej o wydarzeniu >>>

Agnieszka Lisiecka i dr Marcin Wujczyk omówią trendy i wyzwania, przed którymi staną pracodawcy i działy HR w najbliższej przyszłości. Prelekcje wygłoszą podczas spotkań w Katowicach, Krakowie (27 i 28 listopada) i Szczecinie (5 grudnia).

Celem konferencji jest spojrzenie na rynek pracy w skali mikro i przybliżenie uczestnikom najważniejszych wyzwań i potrzeb kształtowanych przez kandydatów, pracowników czy partnerów biznesowych. Organizatorem jest Wolters Kluwer Polska.

Więcej o wydarzeniu >>>