Umowy o pracę z cudzoziemcami cz. 2 – data rozpoczęcia pracy
Pracodawcy zamierzający zatrudnić cudzoziemca, który dopiero uzyska wymagane prawem dokumenty legalizujące jego pracę i pobyt w Polsce, często zastanawiają się, jak ustalić w umowie o pracę datę rozpoczęcia pracy.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wskazanie takiej daty jest obligatoryjnym elementem umowy o pracę. Jednocześnie jednak wskazanie pewnej daty rozpoczęcia pracy może być trudne, a nawet niemożliwe w sytuacji, w której strony nie wiedzą i nie mogą przewidzieć (co zdarza się coraz częściej z uwagi na opóźnienia w rozpoznawaniu spraw przez organy), kiedy cudzoziemiec uzyska wymagane prawem dokumenty i będzie faktycznie mógł legalnie rozpocząć pracę na rzecz pracodawcy.
Podobnie jak sama umowa o pracę, także data rozpoczęcia pracy nie może być warunkowa. Nie można zatem ustalić w umowie o pracę, że rozpoczęcie pracy nastąpi pod warunkiem uzyskania przez cudzoziemca wymaganego prawem zezwolenia i (jeśli jest konieczna) wizy. Faktycznie oznaczałoby to niedopuszczalne zawarcie warunkowego stosunku pracy, bowiem nawiązanie stosunku pracy następuje w dacie rozpoczęcia pracy albo, jeśli takiej daty nie ustalono, w dacie zawarcia umowy.
Data rozpoczęcia pracy musi zatem zostać ustalona i wskazana w umowie o pracę z cudzoziemcem. Jednocześnie jednak nie wydaje się, aby istniały prawne przeszkody dla jednoczesnego wskazania w umowie sposób opisowy, poprzez odwołanie się do przyszłych zdarzeń, że ulegnie ona przesunięciu w razie późniejszego uzyskania wymaganych prawem zezwoleń lub wiz. Wskazane jest jednak określenie w umowie daty granicznej takiego przesunięcia.
W każdym takim przypadku, aby wyeliminować niepewności co do daty, od której pracownik zaczyna nabywać uprawnienia związane ze stosunkiem pracy (m.in. staż zakładowy istotny dla ustalenia okresu wypowiedzenia), strony powinny na piśmie w formie porozumienia (aneksu) potwierdzić nową faktyczną datę rozpoczęcia pracy.
Magdalena Świtajska