flesze
W ubiegłym tygodniu Sejm ostatecznie przyjął ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która przewiduje nowe zasady przyznawania pracodawcom dofinansowań do zatrudnienia seniorów.
13 marca Senat wykreślił z ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom przepisy podwyższające kary dla pracodawców naruszających prawo pracy, a także te przewidujące nowy typ wykroczenia pracodawcy.
Od 19 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Nowe przepisy pozwolą rodzicom dzieci hospitalizowanych po urodzeniu – zarówno wcześniaków, jak i noworodków urodzonych w terminie – skorzystać z dodatkowego czasu na opiekę
Jak przekazał Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące skróconego czasu pracy. Resort pracy wystąpił także do instytutów badawczych o zbadanie, jak długo pracownik jest w stanie efektywnie świadczyć pracę w ciągu doby. Prowadzone są też analizy ekonomiczne co do kosztów skrócenia czasu pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy planuje w 2025 r. przeprowadzić 55 tys. kontroli. Jednym z kluczowych obszarów tych kontroli – zgodnie z informacją przedstawioną pod koniec zeszłego roku w Sejmie – będzie legalność zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, której przypisuje się znaczenie strategiczne.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczął prace Zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. Resort chce uprościć obowiązujące procedury prawne, tak by otoczyć tę grupę rodziców opieką i nie obciążać ich zbędnymi formalnościami.