flesze
Pracownica banku, do której napastnik w trakcie napadu rabunkowego celował z broni, doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Przez długi czas przebywała na zwolnieniu lekarskim, przyjmowała leki psychotropowe i uczęszczała na terapię.
Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że pracodawca nie zapewnił jej odpowiednich warunków bezpieczeństwa – zrezygnował z fizycznej ochrony, nie zamontował monitoringu, a stanowisko pracy nie zapewniało żadnej osłony. W związku z tym sąd przyznał pracownicy 95 tys. zł zadośćuczynienia, podkreślając, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między doznanym uszczerbkiem a napadem rabunkowym.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołało zespół, który opracuje propozycje reformy Państwowej Inspekcji Pracy – to efekt zmian w Krajowym Planie Odbudowy, zaakceptowanych przez Radę Ministrów w styczniu br. Do zadań zespołu będzie należeć przede wszystkim przygotowanie przepisów usprawniających działanie PIP oraz opracowanie rozwiązań zabezpieczających osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wdrożeniem centralnego systemu kadrowo-płacowego, który ma na celu uproszczenie i cyfryzację procesów związanych z zatrudnieniem. W jednym z wcześniejszych wpisów sygnalizowaliśmy już prace nad tym rozwiązaniem – obecnie przedstawiamy nowe, bardziej szczegółowe informacje dotyczące jego wdrożenia.
Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązywać będą nowe stawki odszkodowań dla osób, które w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały stałych lub długotrwałych uszczerbków na zdrowiu. Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od stopnia tego uszczerbku.
Sąd Najwyższy orzekł, że przy ocenie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę ma znaczenie data, w której pracodawca dowiedział się o sytuacjach, które uzasadniają takie wypowiedzenie.
Zgodnie z danymi statystycznymi na koniec zeszłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych prawie 1,2 mln cudzoziemców (1 192,9 tys. osób, czyli o 65,1 tys. osób więcej niż w 2023 roku). Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowią obywatele Ukrainy, a w dalszej kolejności – Białorusi i Gruzji.