flesze
Pierwotnie projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewidywał możliwość zatrudniania obcokrajowców w Polsce wyłącznie na podstawie umowy o pracę w sytuacji, w której podstawą podjęcia pracy miało być zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Ostatecznie Rząd wycofał się z tej propozycji – w dużej mierze pod naporem opinii społecznej (w tym organizacji branżowych i pracodawców), która dostrzegała w tej zmianie szereg ryzyk związanych m.in. z ograniczeniem elastyczności rynku pracy i zwiększeniem tzw. szarej strefy.
Sąd Najwyższy uznał, że choroba pracownika nie można być uznana za siłę wyższą. Takie orzeczenie zapadło w sprawie, w której powódka domagała się przyznania jej wynagrodzenia oraz szeregu innych świadczeń związanych z pracą. Sąd okręgowy oddalił powództwo, wskazując, że pozwany skutecznie podniósł zarzut przedawnienia. Powódka odwołała się od wyroku, jednak sąd apelacyjny oddalił apelację, podzielając ocenę sądu I instancji. W skardze kasacyjnej powódka zarzuciła naruszenie przepisów o przedawnieniu. Argumentowała, że bieg przedawnienia uległ zawieszeniu w okresie, gdy przez kilka miesięcy przebywała na zwolnieniach lekarskich.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Poza zmianami, o których pisaliśmy już na naszym portalu, projekt zakłada zmianę przepisów Kodeksu pracy o pracy zdalnej. Zgodnie z projektowaną ustawą:
Sygnalista z Armenii zgłosił przez kanały wewnętrzne swojego byłego pracodawcy informację o nieprawidłowościach, jakich dopuszczał się jeden z wysoko postawionych w firmie menedżerów. Gdy ów menedżer się o tym dowiedział, pozwał sygnalistę o pomówienie i prawomocnie wygrał sprawę w sądzie (zgłaszający nieprawidłowości musiał zapłacić wysokie odszkodowanie i przeprosić).
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem rozporządzenia o maksymalnych temperaturach w miejscu pracy. Zgodnie z pierwotną propozycją, o której pisaliśmy tutaj, maksymalna temperatura ma zależeć przede wszystkim od tempa metabolizmu pracowników wykonujących pracę określonego rodzaju.
7 stycznia do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która ma zastąpić aktualną ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Najważniejsze założenia projektu: