flesze
Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło początek prac nad zmianą definicji mobbingu, o czym pisaliśmy tutaj.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowuje platformę dla mikroprzedsiębiorców, osób fizycznych i rolników, która umożliwiałaby sporządzanie online przy pomocy gotowych szablonów najważniejszych dokumentów związanych z zatrudnieniem.
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie stwierdził, że samo sporadyczne zwracanie się do pracowników podniesionym tonem nie stanowi mobbingu. Aby określone zachowanie zostało uznane za mobbing, musi się ono przejawiać w uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę zawodową przydatności, powodować lub mieć na celu poniżenie go lub ośmieszenie oraz izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Ocena, czy doszło do mobbingu, musi być natomiast oparta na obiektywnych kryteriach.
Ponad pół roku od utworzenia tytułowego projektu dziś – tj. 7 stycznia 2025 r. – został on skierowany do Sejmu.
Projekt zakłada m.in.:
- wyższe kary za nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom w Polsce,
- usprawnienie oraz pełną elektronizację procedur związanych z legalizacją pracy cudzoziemców w Polsce.
Rząd wycofał kontrowersyjną propozycję wprowadzenia obowiązku zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę, która wzbudziła silne sprzeciwy ze strony pracodawców i organizacji branżowych. Zmiana, forsowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładała obowiązek zatrudnienia cudzoziemca na umowę o pracę, w sytuacji, w której podstawą podjęcia pracy było zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Krytycy argumentowali, że regulacja ograniczyłaby elastyczność rynku pracy i zwiększyła szarą strefę.
ZUS dopuścił możliwość, by weryfikacja przedstawianych przez pracowników paragonów za finansowane przez pracodawcę lunche odbywała się za pomocą aplikacji.