flesze
W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Ma ona wdrożyć tzw. Akt o AI, o którym pisaliśmy na naszym portalu.
29 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że reguła, zgodnie z którą pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mogą otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny wyłącznie za pracę wykonywaną przez nich ponad normę czasu pracy obowiązującą pracowników pełnoetatowych, stanowi przejaw nierównego traktowania pracowników niepełnoetatowych, które – jeśli nie jest uzasadnione obiektywnymi powodami – może być sprzeczne z prawem UE (sygn. C-184/22 i C-185/22).
Dwa dni z biura, a trzy dni z domu – to zgodnie z najnowszym badaniem CBRE najpopularniejszy model pracy zdalnej w Europie. Raport opublikowany w lipcu tego roku (European Office Occupier Sentiment Survey 2024) wskazał, że 70% pracowników wykonuje pracę z biura przez dwa albo trzy dni tygodniowo, a tylko 7% pracuje z domu przez cztery dni w tygodniu.
30 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany materiał uzupełniający do projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (UC15). Obejmuje on załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawierający wykaz zawodów, których wykonywanie skutkuje uznaniem uzyskania przez cudzoziemca wyższych kwalifikacji zawodowych.
Wczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji, został opublikowany nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa ma implementować Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
W polskim systemie emerytalno-rentowym pojawi się nowe rozwiązanie: tzw. renta wdowia. Tak wynika z ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, którą 16 sierpnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Ustawa zakłada, że wdowy i wdowcy, oprócz swojej emerytury (lub innego analogicznego świadczenia, np. zasiłku przedemerytalnego), będą mogli pobierać także rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Jedno z tych świadczeń będzie przy tym należne w pełnej wysokości, a drugie będzie wypłacane:
- od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15%,
- od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.