flesze: #cudzoziemcy
Od 7 lipca 2025 r. rząd Polski przywraca czasową kontrolę graniczną na wewnętrznych granicach strefy Schengen z Niemcami i Litwą. Decyzja ta wg. władz ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz przeciwdziałanie niekontrolowanemu przepływowi migrantów.
1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tą ustawą pracodawca ma obowiązek przekazać Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kopię umowy zawartej z cudzoziemcem, zanim powierzy mu pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwolenia na pracę sezonową.
Zgodnie z najnowszą (opublikowaną 9 czerwca 2025 r.) informacją Głównego Urzędu Statystycznego na koniec grudnia 2024 r. w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców (1064,1 tys.). Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł tym samym 6,8%. Oznacza to wzrost liczby pracujących w Polsce cudzoziemców o 6,4% w ciągu zeszłego roku (porównując statystykę ze stycznia i grudnia 2024 r.).
Zgodnie z niedawno wprowadzonymi zmianami w ustawie o cudzoziemcach (weszły one w życie 1 czerwca) w zakresie niebieskiej karty UE w przypadku braku ukończenia studiów wyższych przez cudzoziemca, posiadanie wyższych kwalifikacji zawodowych dla niektórych grup zawodów z branży IT potwierdzać będzie co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe (standardowo jest to 5 lat), o ile doświadczenie to zdobyte zostało w okresie nie dłuższym niż 7 lat przed złożeniem wniosku.
30 maja 2025 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 26 maja 2025 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Wczoraj – 12 maja br. – po ich podpisaniu przez Prezydenta RP, w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano cztery ustawy składające się na tzw. pakiet migracyjny, który w ostatnich miesiącach był przedmiotem intensywnych prac legislacyjnych.