flesze: #cudzoziemcy
Pierwotnie projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewidywał możliwość zatrudniania obcokrajowców w Polsce wyłącznie na podstawie umowy o pracę w sytuacji, w której podstawą podjęcia pracy miało być zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Ostatecznie Rząd wycofał się z tej propozycji – w dużej mierze pod naporem opinii społecznej (w tym organizacji branżowych i pracodawców), która dostrzegała w tej zmianie szereg ryzyk związanych m.in. z ograniczeniem elastyczności rynku pracy i zwiększeniem tzw. szarej strefy.
W ostatni piątek (24 stycznia br.) Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną, której zadaniem będzie rozpatrzenie projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj.:
Ponad pół roku od utworzenia tytułowego projektu dziś – tj. 7 stycznia 2025 r. – został on skierowany do Sejmu.
Projekt zakłada m.in.:
- wyższe kary za nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcom w Polsce,
- usprawnienie oraz pełną elektronizację procedur związanych z legalizacją pracy cudzoziemców w Polsce.
Rząd wycofał kontrowersyjną propozycję wprowadzenia obowiązku zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę, która wzbudziła silne sprzeciwy ze strony pracodawców i organizacji branżowych. Zmiana, forsowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładała obowiązek zatrudnienia cudzoziemca na umowę o pracę, w sytuacji, w której podstawą podjęcia pracy było zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Krytycy argumentowali, że regulacja ograniczyłaby elastyczność rynku pracy i zwiększyła szarą strefę.
Kilka dni temu opublikowany został raport „Migranci w polskich firmach: praktyki, prognozy i bariery zatrudnienia – doświadczenia pracodawców” przygotowany przez Legalito, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie objęło 200 średnich i dużych przedsiębiorstw, reprezentujących kluczowe sektory gospodarki, takie jak IT, budownictwo, produkcja czy logistyka.
8 listopada na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazał się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (UD163) wprowadzający większą elektronizację postępowań w zakresie składania wniosków na:
- pobyt czasowy
- pobyt stały
- pobyt rezydenta długoterminowego UE.