flesze: #cudzoziemcy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport dotyczący cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych za rok 2023.
Zgodnie z raportem w 2023 roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 1 127 744 cudzoziemców, tj. o blisko 513% więcej niż w 2015 r.
Wzrost jest więc zauważalny, a dotychczas miał charakter niemal wykładniczy.
Zgodnie ze sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku przeprowadzono 9 138 kontroli, w których zweryfikowano legalność zatrudnienia prawie 40 tys. cudzoziemców.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada wprowadzenie w 2025 r. systemu rejestracji wjazdów/wyjazdów cudzoziemców z państw trzecich, którzy przekraczają polską granicę.
Polski system rejestracyjny ma zostać połączony z europejskim systemem EES, który odpowiada za rejestrację wjazdów i wyjazdów obywateli państw trzecich na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej.
Zgodnie z najnowszą (opublikowaną 11 czerwca 2024 r.) informacją Głównego Urzędu Statystycznego na koniec grudnia 2023 r. w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców (1015,1 tys.). Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł tym samym 6,6%. Oznacza to wzrost liczby pracujących w Polsce cudzoziemców o 4,2% w ciągu zeszłego roku (porównując statystykę ze stycznia i grudnia 2023 r.).
23 maja 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy z dnia 15 maja 2024 r o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Upraszcza i porządkuje ona system zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Ma też usprawnić procedurę legalizacji pracy i wyeliminować nadużycia pracodawców względem pracowników, którzy nie są obywatelami Polski.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Ograniczono zakres przewidywanych zmian, koncentrując się na regulacjach dotyczących zobowiązań traktatowych wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jak również płynących z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.
Inne zmiany, które obejmowała poprzednia wersja projektu nowelizacji (np. dotyczące elektronizacji postępowań w sprawach legalizacji pobytu w Polsce), mają być uregulowane odrębnie.