flesze: #czas pracy
Sąd Rejonowy w Szczecinie stwierdził, że choć nieobecność pracownika była usprawiedliwiona, brak niezwłocznego poinformowania pracodawcy o nieobecności był uzasadnioną przyczyną rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, po powrocie pracownika ze zwolnienia lekarskiego.
W Sejmie złożono projekt ustawy, zgodnie z którym 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia – stałaby się na stałe dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Projekt zakłada ponadto, że handel w sobotę poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną będzie możliwy jedynie do godziny 14:00.
Trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy Kodeks pracy.
Najważniejsze założenia:
- Zwiększenie liczby niedziel handlowych – działalność handlowa ma być możliwa:
- w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego,
- w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia,
- w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – a jeżeli jest to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu, także w niedzielę ją poprzedzającą.
22 września 2022 r. na stronie Sejmu pojawił się poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy.
Projekt ten w zakresie zmian do Kodeksu pracy zakłada stopniowe skrócenie normy tygodniowego czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do przeciętnie 35 godzin przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie będzie mógł natomiast przekraczać przeciętnie 43 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.