flesze: #sygnaliści
Sygnalista z Armenii zgłosił przez kanały wewnętrzne swojego byłego pracodawcy informację o nieprawidłowościach, jakich dopuszczał się jeden z wysoko postawionych w firmie menedżerów. Gdy ów menedżer się o tym dowiedział, pozwał sygnalistę o pomówienie i prawomocnie wygrał sprawę w sądzie (zgłaszający nieprawidłowości musiał zapłacić wysokie odszkodowanie i przeprosić).
Dzisiaj, 25 września 2024 r., wchodzi w życie większość przepisów ustawy o ochronie sygnalistów, w tym te dotyczące zgłoszeń wewnętrznych. W związku z tym podmioty, na rzecz których według stanu na 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, będą zobowiązane m.in. do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Ustawa o ochronie sygnalistów – poza odpowiedzialnością karną za naruszenie jej przepisów – przewiduje również roszczenia cywilnoprawne przysługujące zarówno sygnaliście, jak i osobom, które doznały szkody lub krzywdy na skutek zgłoszenia w złej wierze. O szczegółach opowiada Aleksandra Wójcik.
Jakie informacje powinien zawierać rejestr zgłoszeń wewnętrznych? Kto ma obowiązek go prowadzić? Jak długo trzeba przechowywać dane w nim zawarte? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
Ustawa o ochronie sygnalistów zakazuje podejmowania działań odwetowych, a nawet grożenia nimi lub podejmowania próby ich zastosowania. Co może zostać uznane za działanie odwetowe? Wskazuje Marcin Wujczyk.
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje ochronę dla osób zgłaszających naruszenia prawa. Nie każde jednak zgłoszenie powoduje, że sygnalista będzie chroniony. Jakiego rodzaju naruszenia są objęte regulacjami ustawy? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.