flesze: #sygnaliści
Ustawa o ochronie sygnalistów – poza odpowiedzialnością karną za naruszenie jej przepisów – przewiduje również roszczenia cywilnoprawne przysługujące zarówno sygnaliście, jak i osobom, które doznały szkody lub krzywdy na skutek zgłoszenia w złej wierze. O szczegółach opowiada Aleksandra Wójcik.
Jakie informacje powinien zawierać rejestr zgłoszeń wewnętrznych? Kto ma obowiązek go prowadzić? Jak długo trzeba przechowywać dane w nim zawarte? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
Ustawa o ochronie sygnalistów zakazuje podejmowania działań odwetowych, a nawet grożenia nimi lub podejmowania próby ich zastosowania. Co może zostać uznane za działanie odwetowe? Wskazuje Marcin Wujczyk.
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje ochronę dla osób zgłaszających naruszenia prawa. Nie każde jednak zgłoszenie powoduje, że sygnalista będzie chroniony. Jakiego rodzaju naruszenia są objęte regulacjami ustawy? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
Prowadzenie postępowań wyjaśniających nieodzownie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych osób fizycznych. Nawet jeśli zgłoszenie zostanie dokonane anonimowo, w toku postępowania przetwarzane będą dane osobowe osoby, której dotyczy zgłoszenie, oraz dane osobowe świadków. O związanych z tym wymogach opowiada Karolina Romanowska.
Jakie kary – i komu – grożą za nieprzestrzeganie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów? O tym opowiada Aleksandra Wójcik w trzecim odcinku naszego cyklu.