płace na widoku
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 pracowników będą musieli zbierać i przekazywać dane dotyczące luki płacowej pomiędzy pracownicami i pracownikami. Więksi pracodawcy (od 150 zatrudnianych pracowników) po raz pierwszy mają przekazać te informacje do 7 czerwca 2027 r. Kto jednak ma być ich odbiorcą?
Dyrektywa zobowiązuje pracodawców do uporządkowania swoich struktur płacowych, a także do udostępnienia pracownikom, kandydatom czy właściwym organom państwowym większego zakresu informacji na temat wypłacanych zatrudnionym wynagrodzeń.
Choć nie znamy jeszcze dokładnej treści polskich przepisów transponujących dyrektywę o przejrzystości i jawności wynagrodzeń, już teraz można przypuszczać, że nadchodzące zmiany spowodują konieczność opracowania wzorów szeregu nowych dokumentów z obszaru HR.
Dyrektywa o przejrzystości i jawności wynagrodzeń i opracowywane aktualnie polskie przepisy, które wdrożą ją do krajowego porządku prawnego, mogą – na kilku płaszczyznach - wymusić konieczność wprowadzenia zmian w umowach o pracę oraz w zakładowych regulaminach.
Polskie przepisy o przejrzystości wynagrodzeń muszą zostać wdrożone do czerwca 2026 r., jednak biorąc pod uwagę daleko idący zakres zmian w prawie, przygotowania warto rozpocząć jak najszybciej.
Dyrektywa zobowiązuje pracodawców do zbierania, zestawiania i w pewnych okolicznościach – ujawniania informacji o wynagrodzeniach pracowników w podziale na płeć. Przykładowo: