flesze: #praca zdalna
Dwa dni z biura, a trzy dni z domu – to zgodnie z najnowszym badaniem CBRE najpopularniejszy model pracy zdalnej w Europie. Raport opublikowany w lipcu tego roku (European Office Occupier Sentiment Survey 2024) wskazał, że 70% pracowników wykonuje pracę z biura przez dwa albo trzy dni tygodniowo, a tylko 7% pracuje z domu przez cztery dni w tygodniu.
6 lutego 2023 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 240).
Należy zwrócić uwagę na dwie ważne daty:
- przepisy dotyczące kontroli trzeźwości wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 21 lutego ;
- przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, tj. 7 kwietnia br.
Jak wynika z wczorajszej informacji Kancelarii Prezydenta, 27 stycznia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335), wprowadzającą kontrolę trzeźwości oraz pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia – z wyjątkiem przepisów o pracy zdalnej i uchylanej telepracy, które wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.
- pracę zdalną okazjonalną będzie można świadczyć przez 30 dni w roku kalendarzowym (a nie 24 dni),
- rodzic dziecka w wieku do 10 lat (a nie do 4 lat) będzie mógł złożyć wniosek o pracę zdalną, a pracodawca co do zasady będzie musiał taki wniosek uwzględnić,
- pracownicy niepełnosprawni również będą mogli złożyć wniosek o pracę zdalną, a pracodawca co do zasady będzie musiał taki wniosek uwzględnić,
- będzie dłuższe vacatio legis dla niektórych przepisów ustawy, w tym m.in. przepisów wprowadzających kodeksową pracę zdalną – 3 miesiące (a nie 2 miesiące) od dnia ogłoszenia.