flesze: #zasada równego traktowania
Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło początek prac nad zmianą definicji mobbingu, o czym pisaliśmy tutaj.
Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie stwierdził, że samo sporadyczne zwracanie się do pracowników podniesionym tonem nie stanowi mobbingu. Aby określone zachowanie zostało uznane za mobbing, musi się ono przejawiać w uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę zawodową przydatności, powodować lub mieć na celu poniżenie go lub ośmieszenie oraz izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Ocena, czy doszło do mobbingu, musi być natomiast oparta na obiektywnych kryteriach.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w przepisach Kodeksu pracy dotyczących mobbingu.
Zgodnie z komunikatem prasowym Ministerstwa:
Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku zasądzającego odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania ze względu na płeć i tożsamość płciową na rzecz pracownicy, której odmówiono wydania damskiego stroju służbowego.
Sprawa dotyczyła osoby transseksualnej ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku recepcjonistki. Podczas rekrutacji powódka, będąca w trakcie korekty płci, była postrzegana jako kobieta. Legitymowała się jednak dotychczasowym dowodem osobistym, z którego wynikało, że jest mężczyzną. Powódce nie wydano damskiego stroju służbowego, wskazując, że przysługuje jej strój męski – odpowiedni do danych zawartych w dowodzie osobistym.