Poselski projekt ustawy „Jasne zarobki” coraz bliżej przyjęcia
Już na kolejnym posiedzeniu Sejmu (na początku maja) ma odbyć się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy „Jasne zarobki”, o którego pierwotnej wersji pisaliśmy na naszym portalu. W kwietniu sejmowa podkomisja przyjęła nową, okrojoną wersję tego projektu, która powstała w porozumieniu z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Po zmianach w poselskim projekcie ustawy pozostały tylko rozwiązania odnoszące się do przejrzystości wynagrodzeń na etapie rekrutacji:
- obowiązek przekazania kandydatowi informacji (w postaci papierowej lub elektronicznej) na temat wynagrodzenia początkowego lub jego przedziału oraz, w stosownych przypadkach, odpowiednich postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminu wynagradzania:
-
- w ogłoszeniu o pracę, lub
- przed rozmową kwalifikacyjną, lub
- w innych przypadkach – przed nawiązaniem stosunku pracy,
-
- obowiązek używania w ogłoszeniach o pracę i w nazewnictwie stanowisk języka neutralnego pod względem płci oraz prowadzenia procesów rekrutacyjnych w sposób niedyskryminujący,
- zakaz zadawania pytań dotyczących wynagrodzenia otrzymywanego przez kandydata w obecnym i poprzednich stosunkach pracy.
Zmiany mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. Równocześnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy kompleksowo wdrażającego pozostałe przepisy unijnej dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.