flesze: #postępowania sądowe
Sąd Najwyższy potwierdził, że pracodawca może zapoznać pracownika z zakresem jego obowiązków, zamieszczając informację w tym przedmiocie w intranecie. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2024 r. (III PSK 26/23).
W sprawie, na kanwie której zapadło orzeczenie, pracownik zarzucił pracodawcy, że opublikował jego zakres obowiązków w intranecie, przez co on sam nie został z tym zakresem wyraźnie zaznajomiony. Dodatkowo pracownik wskazał, że nigdy nie podpisał oświadczenia, które potwierdzałoby fakt zapoznania się z zakresem obowiązków.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 20 lutego 2024 r. (48340/20 Dede) stwierdził, że zwolnienie z pracy w trybie dyscyplinarnym za przekazanie krytycznej informacji o działaniach przełożonego jest sprzeczne z art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który dotyczy wolności wyrażania opinii.
Spór powstał po tym, jak turecki pracownik wysłał do grupy pracowników z działu HR e-mail, w którym skrytykował metody zarządzania w zakładzie pracy. Zarzucił m.in. dystansowanie się przełożonego, stosowanie nieobiektywnych kryteriów w procesie rekrutacyjnym, faworyzowanie niektórych pracowników i brak działań w celu poprawy ogólnej sytuacji. Pracodawca zwolnił pracownika dyscyplinarnie, gdyż uznał tę wiadomość za naruszenie dóbr osobistych przełożonego oraz za naruszenie porządku pracy.
28 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany w regulacji kosztów sądowych w sprawach pracowniczych.
W sprawach pracowniczych, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł pobierana będzie wyłącznie opłata od apelacji, a na dodatek tylko od wartości przedmiotu sporu przewyższającej 50 000 zł. Opłata będzie pobierana na zasadach przewidzianych w art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
16 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3321), która rozszerza ochronę pracowników szczególnie chronionych.
O rozwiązaniach, które wprowadza w tym zakresie powyższa nowelizacja, pisaliśmy tu >>>
Przepisy dot. pracowników szczególnie chronionych zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
W piątek, 28 lipca 2023 r., zakończono prace parlamentarne nad nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3321), która rozszerza ochronę pracowników szczególnie chronionych.