Pracownicy szczególnie chronieni
W piątek, 28 lipca 2023 r., zakończono prace parlamentarne nad nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3321), która rozszerza ochronę pracowników szczególnie chronionych.
Zgodnie z nowo wprowadzonym art. 755[5] k.p.c. szczególnie chroniony pracownik, który dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, będzie mógł uzyskać zabezpieczenie polegające na nakazaniu pracodawcy dalszego zatrudnienia go do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Podstawą udzielenia zabezpieczenia będzie jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia, a sąd będzie mógł odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.
Pracodawca będzie mógł żądać uchylenia prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wyłącznie, jeżeli wykaże, że po udzieleniu zabezpieczenia zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 52 § 1 k.p. (tj. umożliwiające pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika: ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych; popełnienie przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem; zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku).
Nowe brzmienie otrzymał też art. 477[2] § 2 k.p.c., zgodnie z którym sąd, uznając, że wypowiedzenie umowy o pracy było bezskuteczne, na wniosek pracownika nałoży na pracodawcę w wyroku obowiązek dalszego zatrudniania pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania (dotychczas sąd mógł nałożyć na pracodawcę taki obowiązek, nie był jednak do tego zobligowany).
Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, ww. przepisy zaczną obowiązywać już po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.