-
Ochrona dobrego imienia pracodawcy w internecie
30 sierpnia 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej Kodeks postępowania cywilnego, która ma ułatwić pociąganie do odpowiedzialności osób anonimowo naruszających dobra osobiste w sieci (np. publikujących hejterskie wpisy na portalach społecznościowych).
Rząd planuje wdrożyć unijny Akt o sztucznej inteligencjiW Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Ma ona wdrożyć tzw. Akt o AI, o którym pisaliśmy na naszym portalu.
Kolejny wyrok TSUE w sprawie nadgodzin pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy29 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że reguła, zgodnie z którą pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mogą otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny wyłącznie za pracę wykonywaną przez nich ponad normę czasu pracy obowiązującą pracowników pełnoetatowych, stanowi przejaw nierównego traktowania pracowników niepełnoetatowych, które – jeśli nie jest uzasadnione obiektywnymi powodami – może być sprzeczne z prawem UE (sygn. C-184/22 i C-185/22).
Praca zdalna – nowe badania po ponad roku obowiązywania w PolsceDwa dni z biura, a trzy dni z domu – to zgodnie z najnowszym badaniem CBRE najpopularniejszy model pracy zdalnej w Europie. Raport opublikowany w lipcu tego roku (European Office Occupier Sentiment Survey 2024) wskazał, że 70% pracowników wykonuje pracę z biura przez dwa albo trzy dni tygodniowo, a tylko 7% pracuje z domu przez cztery dni w tygodniu.
Niebieska Karta UE: Wykaz zawodów, których wykonywanie skutkuje uznaniem uzyskania przez cudzoziemca wyższych kwalifikacji zawodowych30 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany materiał uzupełniający do projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (UC15). Obejmuje on załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawierający wykaz zawodów, których wykonywanie skutkuje uznaniem uzyskania przez cudzoziemca wyższych kwalifikacji zawodowych.
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracęWczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji, został opublikowany nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa ma implementować Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Renta wdowiaW polskim systemie emerytalno-rentowym pojawi się nowe rozwiązanie: tzw. renta wdowia. Tak wynika z ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, którą 16 sierpnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Ustawa zakłada, że wdowy i wdowcy, oprócz swojej emerytury (lub innego analogicznego świadczenia, np. zasiłku przedemerytalnego), będą mogli pobierać także rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Jedno z tych świadczeń będzie przy tym należne w pełnej wysokości, a drugie będzie wypłacane:
- od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15%,
- od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2025 roku5 sierpnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (RD111).
Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł brutto.
EES/ETIAS a dokument pobytowy obywateli Wielkiej Brytanii po BrexicieW pierwszej połowie 2025 roku ma zostać uruchomiony unijny system informatyczny, który będzie rejestrował wjazdy i wyjazdy osób spoza Unii (EES), a także zezwolenia na podróże krótkoterminowe (ETIAS) do UE. Dlatego mieszkający w Polsce obywatele Wielkiej Brytanii oraz uprawnieni członkowie ich rodzin powinni już teraz rozważyć złożenie wniosku o wydanie dokumentu pobytowego – jeśli jeszcze tego nie zrobili.
Dłużej ważne orzeczenia o niepełnosprawnościNiedawno pisaliśmy o najważniejszych założeniach ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw 2 sierpnia 2024 r. Dzień później ustawa weszła w życie.
W myśl nowych przepisów osoby, których orzeczenia mają stracić ważność 30 września 2024 r., utrzymają status osoby niepełnosprawnej do 31 marca 2025 r. Warto podkreślić, że pracownik o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo m.in. do skróconego dnia pracy czy dodatkowego urlopu, więc zmiana może zainteresować również pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Układy zbiorowe pracy i porozumienia zbiorowe obejmą zleceniobiorców?Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących zbiorowego prawa pracy. Na naszym blogu pisaliśmy już o najważniejszych założeniach projektowanych przepisów ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych (UC34)
Projekt zawiera wiele istotnych zmian, nie tylko z perspektywy związków zawodowych. Zaproponowano, aby układami zbiorowymi pracy były objęte również osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, np. zleceniobiorcy.
Plany MRPiPS: objęcie umów cywilnoprawnych składkami ZUS5 lipca 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o statusie prac nad projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Projekt został przygotowany, a następnie omówiony na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Jego celem jest realizacja reformy A4.7 określonej w Krajowym Planie Odbudowy.
Cudzoziemcy pracujący w Polsce a sytuacja demograficzna PolskiZakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport dotyczący cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych za rok 2023.
Zgodnie z raportem w 2023 roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 1 127 744 cudzoziemców, tj. o blisko 513% więcej niż w 2015 r.
Wzrost jest więc zauważalny, a dotychczas miał charakter niemal wykładniczy.
Projekt zmian: dłużej ważne orzeczenia o niepełnosprawności11 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD93), datowany na 10 lipca 2024 r.
Legalność pracy cudzoziemców w Polsce: wnioski z kontroli PIPZgodnie ze sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku przeprowadzono 9 138 kontroli, w których zweryfikowano legalność zatrudnienia prawie 40 tys. cudzoziemców.
Najczęstsze nieprawidłowości ujawnione przez PIP12 czerwca 2024 r. Główny Inspektorat Pracy przekazał Marszałkowi Sejmu sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 r.
Jak z niego wynika, w 2023 r. liczba skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy spadła o ponad 14% w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej skarg dotyczyło nieprawidłowości związanych z:
- niewypłaceniem wynagrodzenia za pracę,
- wypłatą wynagrodzenia w zaniżonej wysokości,
- nieterminową wypłatą wynagrodzenia.
Dwie minuty o sygnalistach: Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla sygnalisty i od sygnalistyUstawa o ochronie sygnalistów – poza odpowiedzialnością karną za naruszenie jej przepisów – przewiduje również roszczenia cywilnoprawne przysługujące zarówno sygnaliście, jak i osobom, które doznały szkody lub krzywdy na skutek zgłoszenia w złej wierze. O szczegółach opowiada Aleksandra Wójcik.
Projekt zmian w ustawie o związkach zawodowych – dostęp do zakładu pracyMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących zbiorowego prawa pracy. Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych (o którego najważniejszych założeniach – w zakresie układów zbiorowych pracy – pisaliśmy już w poprzednim fleszu) zawiera również propozycję istotnej zmiany w ustawie o związkach zawodowych.
Dwie minuty o sygnalistach: Rejestr zgłoszeń wewnętrznychJakie informacje powinien zawierać rejestr zgłoszeń wewnętrznych? Kto ma obowiązek go prowadzić? Jak długo trzeba przechowywać dane w nim zawarte? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
Rozporządzenie o sztucznej inteligencji opublikowane!12 lipca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano tzw. AI Act, który jest pierwszą kompleksową regulacją normującą stosowanie sztucznej inteligencji. Rozporządzenie opiera się na podziale systemów AI na cztery kategorie ryzyka: niedopuszczalne, wysokie, ograniczone i niskie.
AI Act przewiduje szereg nowych obowiązków, w tym wobec podmiotów stosujących systemy AI wysokiego ryzyka (co może dotyczyć pracodawców), m.in.:
Dwie minuty o sygnalistach: Czym są działania odwetoweUstawa o ochronie sygnalistów zakazuje podejmowania działań odwetowych, a nawet grożenia nimi lub podejmowania próby ich zastosowania. Co może zostać uznane za działanie odwetowe? Wskazuje Marcin Wujczyk.
Projekt zmian w kodeksie pracy – staż pracy9 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się datowany na 4 lipca 2024 r. projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy (UD59).
Projekt rozszerza założenia (o których pisaliśmy tutaj) o następujące kwestie:
- do okresu zatrudnienia mają być wliczane również okresy:
- kształcenia w szkole doktorskiej,
- pobierania stypendium sportowego,
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie rolnym;
Dwie minuty o sygnalistach: Jakie naruszenia można zgłaszać na podstawie ustawy?Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje ochronę dla osób zgłaszających naruszenia prawa. Nie każde jednak zgłoszenie powoduje, że sygnalista będzie chroniony. Jakiego rodzaju naruszenia są objęte regulacjami ustawy? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.
Termin przekazania pracodawcom informacji o liczebności związków zawodowychW środę 10 lipca 2024 r. mija termin na przekazanie pracodawcom przez związki zawodowe informacji o ich liczebności. Informacja jest składana według stanu na 30 czerwca 2024 r. i powinna uwzględniać osoby:
- zatrudnione na podstawie umowy o pracę,
- współpracujące w ramach umów cywilnoprawnych.
-
Pracownicy platformowi: domniemanie zatrudnienia pracowniczego
24 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają na celu poprawę warunków pracy pracowników platform internetowych, tj. przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Za przyjęciem dyrektywy głosowało aż 554 posłów (56 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu).
Cel dyrektywy
Dyrektywa ma na celu poprawę warunków pracy i zapewnienie ochrony pracownikom platform internetowych przez ułatwienie prawidłowego określenia ich statusu zatrudnienia za pomocą domniemania stosunku pracy i ustanowienie minimalnych praw mających zastosowanie do każdej osoby wykonującej pracę za pośrednictwem platform internetowych w Unii.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy – umowa o pracę a umowa B2BObywatele Ukrainy od dawna stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców wykonujących pracę na terytorium Polski. Ich udział w polskim rynku pracy wzrósł dodatkowo w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Na skutek działań wojennych część mieszkańców Ukrainy zdecydowała się opuścić jej terytorium i poszukać schronienia w innych państwach, w tym – w istotnym zakresie – w Polsce. Zgodnie z danymi raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 5 sierpnia 2024 r. pod koniec lutego 2024 r. w Polsce pracowało 690,2 tys. obywateli Ukrainy.
Planowane ograniczenie odpowiedzialności za powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracyW polskim systemie prawnym powierzenie pracy cudzoziemcowi, który nie jest uprawniony do jej wykonywania, wiąże się z odpowiedzialnością dla pracodawcy. Obecnie art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje karę grzywny za powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy. Kary grzywny mogą wynosić od 1000 zł do 30 000 zł.
Obecnie planowane są zmiany, które mają ograniczyć zakres odpowiedzialności pracodawców poprzez zmianę warunków, które determinują odpowiedzialność za to wykroczenie. Proponowane zmiany zostały przyjęte przez Radę Ministrów i są obecnie na etapie konsultacji.
Zakres przedmiotowy ustawy o ochronie sygnalistówCo może zgłaszać sygnalista?
24 czerwca 2024 r. ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po kilkuletnim opóźnieniu Polska – jako ostatni z krajów Unii Europejskiej – implementowała do porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Tym samym bieg rozpoczął okres vacatio legis, który dla większości przepisów wynosi 3 miesiące – wejdą one w życie pod koniec września 2024 r.
Ustawa umożliwia sygnalistom dokonywanie zgłoszeń lub ujawnień publicznych, jeśli zidentyfikują naruszenia gałęzi prawa określonych w ustawie. Warto więc odpowiedzieć na z pozoru trywialne pytanie, jakie sprawy mogą stanowić przedmiot zgłoszenia.
Ważne zmiany w zakresie legalizacji pracy i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce1 lipca 2024 r. zacznie obowiązywać kolejna już nowelizacja ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadza ona wiele ważnych zmian dotyczących legalności pobytu oraz zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce.
Zmiany w zakresie pobytu
Najważniejszą zmianą nowelizacji jest wydłużenie do 30 września 2025 r.:
- okresu legalnego pobytu w Polsce obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową (przybyłych legalnie do Polski począwszy od 24 lutego 2022 r. i deklarujących zamiar pozostania w Polsce),
Urlop opiekuńczy – dokumentacja wymagana od pracodawcyUrlop opiekuńczy – wprowadzony do Kodeksu pracy 26 kwietnia 2023 r. – jest uprawnieniem pracowniczym, które stosunkowo niedawno pojawiło się w polskim porządku prawnym (o zasadach jego udzielania pisaliśmy w artykule Urlop opiekuńczy. W efekcie wciąż nie ma ustalonego orzecznictwa ani praktyki w zakresie stosowania przepisów określających zasady jego udzielania. Niemniej każdy pracodawca powinien rozważyć wdrożenie odpowiednich rozwiązań na wypadek otrzymania od pracownika wniosku o udzielenie urlopu opiekuńczego.
Exit interview a przetwarzanie danych osobowych pracownika„Exit interviews”, czyli rozmowy przeprowadzane przez pracodawców z pracownikami kończącymi współpracę to narzędzie szeroko stosowane przez działy HR, które może dostarczyć informacji istotnych z punktu widzenia zarządzania zakładem pracy. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się „exit interviews” z perspektywy przepisów o ochronie danych osobowych.
Sankcje i roszczenia przewidziane w projekcie ustawy o sygnalistach23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo wyczekiwany projekt ustawy o ochronie sygnalistów (ma ona implementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony praw osób zgłaszających naruszenie prawa Unii). Przeszło dwa lata po upływie terminu na wdrożenie przepisów unijnych wydaje się prawdopodobne, że pracodawcy (i sygnaliści) wreszcie doczekają się wejścia w życie przepisów, które budzą wśród nich wiele obaw i niejasności.
Co prawda projekt musi jeszcze zostać przyjęty przez Senat i podpisany przez Prezydenta, niemniej prawdopodobnie w jego treści nie zostanie wprowadzonych wiele istotnych zmian.
Projekt ustawy przewiduje szeroki pakiet sankcji karnych oraz roszczeń przysługujących osobom, w stosunku do których nieprawidłowo zastosowano jego przepisy. Skoro przepisy o sygnalistach mają już wkrótce obowiązywać, warto zaznajomić się z potencjalnymi konsekwencjami ich naruszenia.
Nowe regulacje dotyczące BHP oraz ergonomii na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranoweDo dnia 17 maja 2024 r. pracodawcy musieli dostosować istniejące przed dniem 17 listopada 2023 r. stanowiska pracy do nowych wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii wynikających ze znowelizowanych przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Utworzenie nowego stanowiska pracy od dnia 17 listopada 2023 r. wiąże się z koniecznością stosowania przez pracodawcę przepisów zmieniających od samego początku.
Procedura zgłoszeń wewnętrznych w świetle projektu ustawy o ochronie sygnalistówProjekt ustawy o ochronie sygnalistów opublikowany 17 kwietnia 2024 roku, mający na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, przewiduje szczegółowe wytyczne dotyczące wymogów, jakie powinna spełniać procedura zgłoszeń wewnętrznych wdrażana przez zobowiązanych do tego pracodawców.
Zakres podmiotowy ustawy o ochronie sygnalistów17 kwietnia 2024 r. do Sejmu wpłynął kolejny projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Ustawa ma implementować do polskiego porządku prawnego założenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Po ponad dwóch latach prac rząd na posiedzeniu przyjął, wydaje się, ostateczną wersję projektu.
Ważne zmiany w ustawie o cudzoziemcachW wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów kilka dni temu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z zapowiedziami prace nad projektem mają się zakończyć w II kwartale 2024 r. Projekt przewiduje zmiany w kilku istotnych obszarach, m.in.:
- wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1883 z dnia 20 października 2021 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE),
- zastąpienie obowiązku składania wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE w formie papierowej, osobiście w siedzibie urzędu wojewódzkiego obowiązkiem składania takich wniosków w postaci elektronicznej.
Nieuprawniony dostęp do danych pracownikówTo czwarty artykuł z serii, w której poruszamy kwestię obowiązków administratorów danych w zakresie naruszeń ochrony danych osobowych w kontekście pracowniczym – wspierając się wytycznymi 01/2021 w sprawie przykładów dotyczących zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych przyjętymi 14 grudnia 2021 r. (wersja 2.0) opublikowanych przez Europejską Radę Ochrony Danych (EROD).
Zwolnienie z powodu działania siły wyższejOd 26 kwietnia 2023 r. Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Wprowadzenie tej instytucji nakazała tzw. dyrektywa work life balance (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE).
Dyrektywa work life balance ma m.in. ułatwić rodzicom i opiekunom łączenie życia zawodowego z prywatnym, a także prowadzić do zrównoważenia podziału obowiązków opiekuńczych między mężczyznami i kobietami.
Pracownik gubi laptopaTo trzeci artykuł z serii, w której omawiamy obowiązki administratorów danych w zakresie naruszeń ochrony danych osobowych w kontekście pracowniczym, wspierając się wytycznymi 01/2021 w sprawie przykładów dotyczących zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych przyjętymi 14 grudnia 2021 r. (wersja 2.0) opublikowanych przez Europejską Radę Ochrony Danych (EROD).
Urlop opiekuńczyInstytucję urlopu opiekuńczego wprowadzono do kodeksu pracy 26 kwietnia 2023 r. za pomocą ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Celem tej ustawy było wprowadzenie do polskiego prawa dwóch dyrektyw:
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Były pracownik wynosi dane ze spółkiTo drugi artykuł z serii, w której omawiamy obowiązki administratorów danych w zakresie naruszeń ochrony danych osobowych w kontekście pracowniczym – wspierając się wytycznymi 01/2021 w sprawie przykładów dotyczących zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych przyjętymi 14 grudnia 2021 r. (wersja 2.0) opublikowanymi przez Europejską Radę Ochrony Danych (EROD).
Koniec z asymetrią w negocjacjach płacowych?Obecnie na polskim rynku pracy ujawnianie przez pracodawców wynagrodzeń jest standardem jedynie w niektórych branżach, w szczególności w sektorze IT. Wielu pracodawców nie ujawnia informacji o wynagrodzeniach w celu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Wydaje się, że w związku z tym normą jest nieujawnianie widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach rekrutacyjnych, stosowanie postanowień o tajności wynagrodzenia oraz coraz rzadsze ustalanie przez pracodawców stawek zaszeregowania, co przekłada się na mniejszą jawność wynagrodzeń w organizacjach.
Agencja pośrednictwa pracy ofiarą cyberatakuOdpowiednie reagowanie na naruszenia ochrony danych osobowych to jeden z podstawowych obowiązków administratorów danych wynikających z RODO. Jak wynika z praktyki, realizacja tych obowiązków często nastręcza administratorom istotnych trudności, w tym gdy naruszenia obejmują kontekst pracowniczy. Trudności dotyczą w szczególności oceny:
- czy doszło do naruszenia,
- jakie jest ryzyko związane z naruszeniem,
- jakie obowiązki prawne spoczywają na administratorze w związku z naruszeniem,
- jakie środki powinny być wdrożone w związku z naruszeniem.
Dyrektywa 2023/970: wzmocnienie zasady równości wynagrodzeń w Unii Europejskiej10 maja 2023 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły nowy akt prawny – dyrektywę PE i Rady (UE) 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców? Jak prawo unijne rozumie równość wynagrodzeń?
Rekrutacja cudzoziemca a dane osobowe – o co i na jakim etapie można oraz warto zapytać kandydata?Dla pracodawcy prowadzącego rekrutację kluczowe są kompetencje zawodowe kandydatów. Równie istotny bywa jednak termin rozpoczęcia przez nich pracy. Na datę rozpoczęcia pracy wpływa nie tylko okres wypowiedzenia w związku z aktualnym zatrudnieniem kandydata. W przypadku kandydatów będących obywatelami państw trzecich (tj. państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii) liczy się konieczność legalizacji pobytu i pracy na terytorium Polski.więcejZawieszenie terminów postępowań pobytowych nieskuteczne?Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 8 kwietnia 2022 r. wprowadziła zawieszenie terminów dla postępowań administracyjnych dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce.więcejUstawa o cudzoziemcach: dobrowolny wyjazd i inne zmiany21 marca 2023 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ogłoszona została w dzienniku ustaw 23 marca 2023 r. i z pewnymi wyjątkami wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Celem nowelizacji jest zapewnienie stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 oraz 2018/1861 z dnia 28 listopada 2018 r. Rozporządzenia te regulują zasady wjazdu i pobytu obywateli krajów trzecich na terytorium państw obszaru Schengen oraz użytkowanie przez państwa członkowskie Systemu Informacyjnego Schengen (SIS).
Dofinansowanie in vitro jako benefit pracowniczyLeczenie niepłodności metodą in vitro pociąga za sobą koszty, które w związku z brakiem refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla wielu osób stanowią ogromny, a często niemożliwy do pokrycia własnymi środkami, wydatek. W niektórych polskich miastach funkcjonują wprawdzie samorządowe programy wsparcia, jednak dopłaty, jakie można z nich uzyskać, nie pokrywają wszystkich kosztów i dotyczą jedynie wybranych grup osób. Potencjalnym wsparciem dla osób borykających się z problemem niepłodności może być dofinansowanie przez pracodawcę leczenia metodą in vitro.
-
Zmiany w przepisach imigracyjnych
Zmian w przepisach imigracyjnych jest bardzo dużo. Jak się w tym połapać? Zapraszamy do naszego aktualizowanego na bieżąco przewodnika.
Obywatele UkrainyPESEL (UKR)Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi UkrainyZezwolenia na pracęNiebieska Karta UE (zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji)Sankcje za naruszenie przepisów o zatrudnianiu cudzoziemcówWprowadzenie EES oraz ETIAS -
Jawność wynagrodzeń
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.
Uchwalenie dyrektywyTekst dyrektywy (na stronie EUR-lex)
Przejrzystość wynagrodzeń w UE (na stronie Rady Europejskiej)
Koniec z asymetrią w negocjacjach płacowych? (na HRlaw.pl)
Wdrożenie przepisów dyrektywySprawozdania średnich i dużych pracodawcówPracodawcy zatrudniający 250 pracowników lub więcej będą składać pierwsze sprawozdania do 7 czerwca 2027, a następnie co roku
Pracodawcy zatrudniający od 150 do 249 pracowników będą składać pierwsze sprawozdania do 7 czerwca 2027, a następnie co trzy lata
StatystykiPaństwa członkowskie będą przekazywać Eurostatowi dane krajowe umożliwiające obliczenie luki płacowej w ujęciu rocznym od 31 stycznia 2028 (za 2026 rok), a następnie co roku
Sprawozdawczość państwPaństwa członkowskie będą przekazywać Komisji Europejskiej dane, dotyczące luki płacowej, otrzymane od pracodawców oraz zgromadzone w wyniku skarg wniesionych przez pracowników do 7 czerwca 2028, a następnie co dwa lata
Sprawozdania małych pracodawcówPracodawcy zatrudniający od 100 do 149 pracowników będą składać pierwsze sprawozdania do 7 czerwca 2031, a następnie co trzy lata
Jednocześnie jest to termin na sprawozdania państw członkowskich ze stosowania dyrektywy i jej wpływu w praktyce
Sprawozdanie KomisjiKomisja Europejska złoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (UE) sprawozdanie z wykonania dyrektywy wraz z ewentualnymi propozycjami ustawodawczymi