Opublikowano projekt ustawy o przejrzystości wynagrodzeń
W Sejmie złożono poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego celem jest zwiększenie przejrzystości wynagrodzeń. Zaproponowane rozwiązania bazują na unijnej dyrektywie 2023/970, o której pisaliśmy tutaj.
Projekt ustanawia ogólną zasadę jawności wynagrodzeń podczas trwania stosunku pracy, a także przed jego nawiązaniem.
Zgodnie z projektem:
- pracownicy i ich przedstawiciele będą mogli wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji na temat średniego poziomu wynagrodzeń, z podziałem na pleć, wśród pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości jak oni,
- pracodawcy, publikując informację o możliwości zatrudnienia na danym stanowisku, będą musieli podać kwotę proponowanego wynagrodzenia,
- pracodawcy nie będą mogli ograniczać pracownikom możliwości ujawniania informacji na temat własnego wynagrodzenia,
- pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników będą musieli zapewnić pracownikom dostęp do obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriów stosowanych do określania poziomów wynagrodzeń i ich progresji.
Niepublikowanie informacji o oferowanym przedziale wynagrodzeń, zatrudnianie pracowników za wynagrodzeniem niższym niż przewidziane w opublikowanej informacji oraz nieudzielenie pracownikowi na jego wniosek informacji o poziomie wynagrodzeń w jego kategorii ma stanowić wykroczenie zagrożone karą grzywny do 30 000 zł.
Projekt został skierowany do opiniowania i konsultacji.
Więcej z:
#wynagrodzenie