flesze: #szczególne rozwiązania
Sejm przyjął projekt ustawy wdrażający dyrektywę ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Nowe regulacje rozszerzają dotychczasowy przedmiot raportowania niefinansowego na kwestie społeczne oraz środowiskowe. Co więcej, obowiązkami wynikającymi z projektu ustawy mają zostać objęte już od 31 grudnia tego roku podmioty, które spełniają co najmniej dwa z trzech następujących kryteriów: i) stan zatrudnienia powyżej 250 pracowników, ii) osiągają przychody powyżej 40 mln EUR rocznie, lub iii) posiadają aktywa o wartości przekraczającej 20 mln EUR.
Pracownica zawarła umowę o pracę i w pierwszym dniu jej obowiązywania pojawiła się w pracy, by załatwić formalności. Bezpośrednio po tym dniu jej dzieci zaczęły chorować, a następnie pracownica dowiedziała się o swojej ciąży, w związku z czym zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego i nie wróciła do pracy.
1 października br. Sejm uchwalił ustawę, która ma wesprzeć przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy. Zgodnie z nowym prawem pracodawcy nie będą już zobowiązani wypłacać odprawy pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej. W zamian jednostki wojskowe będą wypłacały świadczenie początkowe.
Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) zdecydował się opublikować ogólne wytyczne dotyczące dostosowywania warunków pracy do osób z depresją. W swoich wytycznych CIOP wymienia m.in. takie kategorie jak wymagania ilościowe pracy, nagrody czy wsparcie przełożonych oraz rozwój.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z końca sierpnia bieżącego roku potwierdził, że zmiana warunków pracy na skutek braku zaszczepienia na COVID-19 była usprawiedliwiona w świetle praw człowieka.
25 września 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.