flesze: #szczególne rozwiązania
13 marca Senat wykreślił z ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom przepisy podwyższające kary dla pracodawców naruszających prawo pracy, a także te przewidujące nowy typ wykroczenia pracodawcy.
Od 19 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Nowe przepisy pozwolą rodzicom dzieci hospitalizowanych po urodzeniu – zarówno wcześniaków, jak i noworodków urodzonych w terminie – skorzystać z dodatkowego czasu na opiekę
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczął prace Zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. Resort chce uprościć obowiązujące procedury prawne, tak by otoczyć tę grupę rodziców opieką i nie obciążać ich zbędnymi formalnościami.
Rząd zrezygnował z planu objęcia wszystkich umów zlecenia składkami ZUS, niezależnie od osiąganych przychodów. Decyzja jest częścią rewizji Krajowego Planu Odbudowy, która ma zapobiec utracie środków z KPO.
Z początkiem nowego roku rozpoczęła się polska prezydencja w Radzie UE, która potrwa do końca czerwca 2025 roku. W związku z tym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła priorytety swojego resortu na ten czas. Ministerstwo w ramach prac na poziomie unijnym skupi się na trzech filarach:
Nowe przepisy proponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają wprowadzić regulacje dotyczące maksymalnych temperatur w miejscach pracy. Wymuszą one na pracodawcach określanie tempa metabolizmu pracowników, co oznacza konieczność zbierania informacji o ich wzroście, wadze i wieku, zgodnie z Polskimi Normami.