flesze: #cudzoziemcy
1 grudnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużające kontrole na granicy polsko-słowackiej co najmniej do 2 stycznia 2024 roku.
Kontrole na granicy są regularnie przedłużane od 4 października bieżącego roku, co jest reakcją polskich władz na zagrożenie związane z nielegalną migracją z tzw. szlaku bałkańskiego.
Po wielotygodniowym zawieszeniu możliwości wnioskowania o polskie wizy, w minionym tygodniu polska placówka dyplomatyczna poinformowała, że od początku grudnia będzie można aplikować o wizy krajowe w pięciu wyznaczonych centrach wizowych. Zgodnie z oficjalnym komunikatem Ambasada RP wznawia współpracę z centrami wizowymi VFS Global. Placówki, w których będzie można składać wnioski wizowe, zlokalizowane są w Delhi, Kolkacie, Czandigarh, Dźajpurze i Lucknow. Na stronach internetowych wskazanych centrów wizowych trwa już rezerwacja dostępnych terminów.
W związku z poważnym zagrożeniem nielegalną imigracją 4 października 2023 r. przywrócono kontrolę graniczną osób na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej. Pierwotnie kontrola obowiązywała do 13 października 2023 r., ale była już dwukrotnie przedłużana i obecnie obowiązuje do 22 listopada 2023 r.
W piątek 17 listopada 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na mocy którego trzecie przedłużenie kontroli na polsko-słowackiej granicy ma objąć okres od 23 listopada 2023 r. do 3 grudnia 2023 r.
13 listopada 2023 r. weszła w życie decyzja wykonawcza Rady UE 2023/2409 przedłużająca tymczasową ochronę dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie na terytorium Unii Europejskiej.
Tymczasowa ochrona została przedłużona o kolejny rok, to jest do 4 marca 2025 r.
Obecnie czekamy na dostosowanie polskich przepisów tzw. specustawy ukraińskiej (czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) do decyzji Rady UE.
Zgodnie z niedawno opublikowanym raportem GUS według stanu na 30 kwietnia 2023 r. w Polsce pracowało 982,2 tys. cudzoziemców, co stanowiło 6,4% ogólnej liczby wszystkich osób wykonujących pracę w Polsce.
Decyzją prezydenta Republiki Białoruś od września br. obywatele tego kraju nie mogą wnioskować i uzyskiwać dokumentów paszportowych podczas pobytu za granicą. Najnowsze rozporządzenie regulujące tę materię całkowicie pozbawia obywateli Białorusi prawa do składania wniosków o wydanie nowego paszportu bez względu na podstawę faktyczną (utrata dokumentu, zniszczenie, upływ terminu ważności), a także wszelkich dokumentów stanu cywilnego.