flesze: #cudzoziemcy
13 listopada 2023 r. weszła w życie decyzja wykonawcza Rady UE 2023/2409 przedłużająca tymczasową ochronę dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie na terytorium Unii Europejskiej.
Tymczasowa ochrona została przedłużona o kolejny rok, to jest do 4 marca 2025 r.
Obecnie czekamy na dostosowanie polskich przepisów tzw. specustawy ukraińskiej (czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) do decyzji Rady UE.
Zgodnie z niedawno opublikowanym raportem GUS według stanu na 30 kwietnia 2023 r. w Polsce pracowało 982,2 tys. cudzoziemców, co stanowiło 6,4% ogólnej liczby wszystkich osób wykonujących pracę w Polsce.
Decyzją prezydenta Republiki Białoruś od września br. obywatele tego kraju nie mogą wnioskować i uzyskiwać dokumentów paszportowych podczas pobytu za granicą. Najnowsze rozporządzenie regulujące tę materię całkowicie pozbawia obywateli Białorusi prawa do składania wniosków o wydanie nowego paszportu bez względu na podstawę faktyczną (utrata dokumentu, zniszczenie, upływ terminu ważności), a także wszelkich dokumentów stanu cywilnego.
Obywatel Ukrainy, którego okres legalnego pobytu m.in. na podstawie wizy krajowej zakończył się przed 24 lutego 2022 r., a następnie na mocy specustawy covidowej został przedłużony do 31 lipca 2023 r., może nadal legalnie przebywać w Polsce do 4 marca 2024 r. Tak wynika z interpretacji wydanej przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Zasady ustalone w czasie pandemii COVID-19 oraz w czasie wojny w Ukrainie pozwalały obywatelom Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii składać wnioski wizowe w trybie korespondencyjnym lub za pośrednictwem pełnomocnika. Teraz te możliwości zostały istotnie ograniczone.