flesze: #cudzoziemcy
Decyzją prezydenta Republiki Białoruś od września br. obywatele tego kraju nie mogą wnioskować i uzyskiwać dokumentów paszportowych podczas pobytu za granicą. Najnowsze rozporządzenie regulujące tę materię całkowicie pozbawia obywateli Białorusi prawa do składania wniosków o wydanie nowego paszportu bez względu na podstawę faktyczną (utrata dokumentu, zniszczenie, upływ terminu ważności), a także wszelkich dokumentów stanu cywilnego.
Obywatel Ukrainy, którego okres legalnego pobytu m.in. na podstawie wizy krajowej zakończył się przed 24 lutego 2022 r., a następnie na mocy specustawy covidowej został przedłużony do 31 lipca 2023 r., może nadal legalnie przebywać w Polsce do 4 marca 2024 r. Tak wynika z interpretacji wydanej przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Zasady ustalone w czasie pandemii COVID-19 oraz w czasie wojny w Ukrainie pozwalały obywatelom Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii składać wnioski wizowe w trybie korespondencyjnym lub za pośrednictwem pełnomocnika. Teraz te możliwości zostały istotnie ograniczone.
Zgodnie z najnowszymi informacjami opublikowanymi przez Prezesa Rady Ministrów, cudzoziemcy posiadający wizę z adnotacją „Poland. Business Harbour” mogą korzystać z przywilejów wynikających z uczestnictwa w programie – w tym w szczególności z uprawnienia do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej na terytorium RP na zasadach zrównanych z prawami obywateli polskich, również po upływie okresu ważności wizy.
W dniu 10 lipca 2023 r. w wykazie prac Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiła się informacja, że trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie wykazu przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Zgodnie z uzasadnieniem, w wykazie mają znaleźć się przedsiębiorcy zatrudniający wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników pochodzących spoza obszaru Unii Europejskiej, którzy realizują inwestycje o znacznych nakładach lub tworzący znaczną liczbę miejsc pracy.