EES/ETIAS a dokument pobytowy obywateli Wielkiej Brytanii po Brexicie
W pierwszej połowie 2025 roku ma zostać uruchomiony unijny system informatyczny, który będzie rejestrował wjazdy i wyjazdy osób spoza Unii (EES), a także zezwolenia na podróże krótkoterminowe (ETIAS) do UE. Dlatego mieszkający w Polsce obywatele Wielkiej Brytanii oraz uprawnieni członkowie ich rodzin powinni już teraz rozważyć złożenie wniosku o wydanie dokumentu pobytowego – jeśli jeszcze tego nie zrobili.
1 lutego 2020 r. weszła w życie Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (tzw. Brexit), a Brytyjczycy utracili status obywateli unijnych.
W konsekwencji, po upływie okresu przejściowego (który obowiązywał do końca 2020 r.), obywatele Wielkiej Brytanii i członkowie ich rodzin nie mają już swobody przemieszczania się i pobytu w Unii Europejskiej, o ile nie zachowali tych uprawnień w dacie zakończenia okresu przejściowego jako tzw. beneficjenci umowy wystąpienia. Beneficjenci tej umowy zachowali prawo pobytu oraz możliwość uzyskania dokumentu pobytowego w Polsce, jeżeli:
- korzystali z prawa pobytu w Polsce zgodnie z prawem UE przed zakończeniem okresu przejściowego
- w dalszym ciągu mieszkają w Polsce.
Dlaczego warto dopełnić formalności i uzyskać dokumenty pobytowe? Ponieważ będą one uprawniały do:
- zwolnienia z rejestracji w unijnym systemie EES przy przekraczaniu zewnętrznych granic UE oraz granic strefy Schengen,
- zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia ETIAS w związku z podróżami krótkoterminowymi do państw UE/Schengen.
Zapraszamy do śledzenia zakładki „cudzoziemcy” na naszym blogu, gdzie znajduje się praktyczne zestawienie zmian w przepisach imigracyjnych, obejmujące wprowadzenie systemów EES i ETIAS.