flesze
Kilka dni temu opublikowany został raport „Migranci w polskich firmach: praktyki, prognozy i bariery zatrudnienia – doświadczenia pracodawców” przygotowany przez Legalito, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie objęło 200 średnich i dużych przedsiębiorstw, reprezentujących kluczowe sektory gospodarki, takie jak IT, budownictwo, produkcja czy logistyka.
Jak wynika z wypowiedzi wiceministra zdrowia, już w przyszłym roku obowiązkowy pakiet badań medycyny pracy zostanie poszerzony o lipidogram, kontrolę poziomu cukru i określenie wskaźnika BMI, co ma związek z profilaktyką chorób cywilizacyjnych.
Zgodnie z pojawiającymi się informacjami już na obecnie trwającym posiedzeniu Sejmu posłowie koalicji rządzącej mają wnieść projekt ustawy obligujący pracodawców do publikowania widełek wysokości wynagrodzenia w każdym ogłoszeniu o pracę. Wymóg ten miałby obowiązywać zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Sejm rozpoczął pracę nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawą antyhejterską. Jak wskazują projektodawcy, celem ustawy jest wprowadzenie instytucji „ślepych pozwów” – szczególnego trybu postępowania cywilnego o ochronę dóbr osobistych.
8 listopada na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazał się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (UD163) wprowadzający większą elektronizację postępowań w zakresie składania wniosków na:
- pobyt czasowy
- pobyt stały
- pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Sąd Rejonowy w Szczecinie stwierdził, że choć nieobecność pracownika była usprawiedliwiona, brak niezwłocznego poinformowania pracodawcy o nieobecności był uzasadnioną przyczyną rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, po powrocie pracownika ze zwolnienia lekarskiego.