flesze
11 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD93), datowany na 10 lipca 2024 r.
Zgodnie ze sprawozdaniem z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku przeprowadzono 9 138 kontroli, w których zweryfikowano legalność zatrudnienia prawie 40 tys. cudzoziemców.
12 czerwca 2024 r. Główny Inspektorat Pracy przekazał Marszałkowi Sejmu sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 r.
Jak z niego wynika, w 2023 r. liczba skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy spadła o ponad 14% w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej skarg dotyczyło nieprawidłowości związanych z:
- niewypłaceniem wynagrodzenia za pracę,
- wypłatą wynagrodzenia w zaniżonej wysokości,
- nieterminową wypłatą wynagrodzenia.
Ustawa o ochronie sygnalistów – poza odpowiedzialnością karną za naruszenie jej przepisów – przewiduje również roszczenia cywilnoprawne przysługujące zarówno sygnaliście, jak i osobom, które doznały szkody lub krzywdy na skutek zgłoszenia w złej wierze. O szczegółach opowiada Aleksandra Wójcik.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących zbiorowego prawa pracy. Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych (o którego najważniejszych założeniach – w zakresie układów zbiorowych pracy – pisaliśmy już w poprzednim fleszu) zawiera również propozycję istotnej zmiany w ustawie o związkach zawodowych.
Jakie informacje powinien zawierać rejestr zgłoszeń wewnętrznych? Kto ma obowiązek go prowadzić? Jak długo trzeba przechowywać dane w nim zawarte? Wyjaśnia Tomasz Pleśniak.