flesze
Pracownica zawarła umowę o pracę i w pierwszym dniu jej obowiązywania pojawiła się w pracy, by załatwić formalności. Bezpośrednio po tym dniu jej dzieci zaczęły chorować, a następnie pracownica dowiedziała się o swojej ciąży, w związku z czym zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego i nie wróciła do pracy.
Zgodnie z ustawą ograniczenia w handlu w niedziele i święta nie dotyczą placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Niektórzy przedsiębiorcy próbują skorzystać z tego wyjątku i aranżują w swoich sklepach „kluby czytelnika”, co z założenia ma pozwalać im prowadzić działalność przez 7 dni w tygodniu.
1 października br. Sejm uchwalił ustawę, która ma wesprzeć przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy. Zgodnie z nowym prawem pracodawcy nie będą już zobowiązani wypłacać odprawy pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej. W zamian jednostki wojskowe będą wypłacały świadczenie początkowe.
Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) zdecydował się opublikować ogólne wytyczne dotyczące dostosowywania warunków pracy do osób z depresją. W swoich wytycznych CIOP wymienia m.in. takie kategorie jak wymagania ilościowe pracy, nagrody czy wsparcie przełożonych oraz rozwój.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z końca sierpnia bieżącego roku potwierdził, że zmiana warunków pracy na skutek braku zaszczepienia na COVID-19 była usprawiedliwiona w świetle praw człowieka.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wczoraj (26.09.2024 r.) treść zapowiadanego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (założenia tego projektu poznaliśmy kilka tygodni temu).