flesze
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczął prace Zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. Resort chce uprościć obowiązujące procedury prawne, tak by otoczyć tę grupę rodziców opieką i nie obciążać ich zbędnymi formalnościami.
Osoba niebinarna została zwolniona z pracy w kasynie po tym, jak odmawiała zastosowania się do dress codu wyznaczonego przez pracodawcę (silny makijaż, pomalowane paznokcie, eleganckie buty na obcasie). Pracodawca został pozwany m.in. o odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, gdyż od mężczyzn zatrudnionych na podobnym stanowisku wymagano jedynie „schludnego wyglądu” – krupierzy mogli nosić w pracy zarost czy długie włosy.
Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikował dane dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Polsce za 2024 rok. Statystyki te potwierdzają, że wciąż rośnie liczba obcokrajowców znajdujących zatrudnienie w Polsce.
Zgodnie z wdrażanymi do polskiego prawa unijnymi dyrektywami obowiązek publikacji już w tym roku sprawozdawczości w zakresie ESG zależy od kryteriów finansowych oraz wielkości zatrudnienia. Od 2025 roku do sprawozdawczości za rok poprzedni zobowiązane będą największe podmioty publiczne, które:
Sejm 21 lutego uchwalił ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom, która wprowadza istotne zmiany w procedurach zatrudniania obcokrajowców. Nowe przepisy zakładają zniesienie testu rynku pracy, co oznacza, że powiaty będą decydować, w jakich zawodach i branżach ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom.
W trakcie prac nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP Komisja nadzwyczajna przyjęła poprawkę nowelizującą Kodeks pracy.