flesze
Rząd zrezygnował z planu objęcia wszystkich umów zlecenia składkami ZUS, niezależnie od osiąganych przychodów. Decyzja jest częścią rewizji Krajowego Planu Odbudowy, która ma zapobiec utracie środków z KPO.
Z początkiem nowego roku rozpoczęła się polska prezydencja w Radzie UE, która potrwa do końca czerwca 2025 roku. W związku z tym Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła priorytety swojego resortu na ten czas. Ministerstwo w ramach prac na poziomie unijnym skupi się na trzech filarach:
Rząd planuje wzmocnić uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), umożliwiając inspektorom samodzielne przekształcanie umów cywilnoprawnych w umowy o pracę, jeśli stwierdzą, że doszło do obejścia prawa. Decyzja inspektora miałaby charakter administracyjny, a pracodawca mógłby się od niej odwołać do sądu pracy.
W ostatni piątek (24 stycznia br.) Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną, której zadaniem będzie rozpatrzenie projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj.:
Nowe przepisy proponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają wprowadzić regulacje dotyczące maksymalnych temperatur w miejscach pracy. Wymuszą one na pracodawcach określanie tempa metabolizmu pracowników, co oznacza konieczność zbierania informacji o ich wzroście, wadze i wieku, zgodnie z Polskimi Normami.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu pracy w kwestii mobbingu. O założeniach planowanej reformy pisaliśmy na naszym portalu w zeszłym tygodniu.