Marcin Wujczyk
Prof. UJ dr hab. Marcin Wujczyk, radca prawny, zajmuje się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy ze szczególnym uwzględnieniem praw pracowników do ochrony prywatności oraz współdziałania pracodawcy ze związkami zawodowymi. Doradza największym spółkom w Polsce w zakresie procedur zwolnień grupowych, transferu przedsiębiorstwa oraz postępowań antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Bezpośrednio wspiera w procesie decyzyjnym zarządy oraz dyrektorów personalnych spółek, w tym międzynarodowych. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kodeks pracy reguluje terminy przedawnienia dla roszczeń pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Ta grupa roszczeń, zgodnie z art. 291 § 2 k.p., ulega przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Nie jest do końca jasne, od kiedy należy liczyć początek tych terminów.
więcej
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy (art. 100 § 2 pkt 6) na pracowniku spoczywa obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego. Co się pod tym kryje?
więcej
Art. 42 § 4 k.p daje
pracodawcy szerokie uprawnienia do zmiany warunków pracy. Pozwala on powierzyć
pracownikowi inną pracę niż uzgodniona. Możliwość ta została jednak obostrzona
wieloma wymogami. Pracodawca ma prawo powierzyć
pracownikowi wykonywanie innej pracy, jeżeli:
występują uzasadnione potrzeby
pracodawcy; okres powierzenia innej pracy nie
przekracza trzech miesięcy w roku kalendarzowym; powierzenie innej pracy nie powoduje
obniżenia wynagrodzenia pracownika; powierzona praca odpowiada kwalifikacjom
pracownika.
W toku stosowania art. 42 § 4 k.p. zrodziła...
więcej
Warunkiem
przeprowadzenia strajku w ramach sporu zbiorowego jest uzyskanie akceptacji ze
strony pracowników w toku referendum strajkowego. Przepisy ustawy o
rozwiązywaniu sporów zbiorowych w bardzo ograniczonym zakresie wskazują, na
jakich zasadach należy przeprowadzić takie referendum.
Zgodnie z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk zakładowy ogłasza organizacja związkowa po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50% pracowników zakładu pracy oraz osób, o których mowa w art. 11 pkt 1...
więcej