artykuły: koronawirus
Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 i związane z nią obostrzenia brutalnie zmusiły pracowników do weryfikacji ich planów urlopowych. Z jednej strony było to spowodowane m.in. zamknięciem granic i ustanowieniem obowiązkowej kwarantanny, z drugiej nagłym spadkiem w zapotrzebowaniu na pracę zatrudnionych w niektórych branżach. Dostępność (choćby zdalnie) niektórych pracowników stała się niezbędna dla dalszego prowadzenia działalności, natomiast pozostali pracownicy stanęli przed perspektywą jeżeli nie zwolnienia, to przynajmniej przymusowego urlopu. Warto...
więcej
Obowiązują już przepisy Tarczy 4.0 w ramach projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
więcej
Praca zdalna, która stała się niemal powszechnym doświadczeniem w wielu zakładach pracy w związku z zagrożeniem COVID-19, rodzi konieczność ponownego przyjrzenia się wielu dobrze znanym narzędziom i instytucjom kodeksu pracy (dalej: „k.p.”). Jednym z nich są kary porządkowe uregulowane w art. 108-113 k.p.
więcej
W
obliczu sytuacji związanej z rozprzestrzenieniem się wirusa SARS-CoV-2
przedsiębiorcy zmuszeni są do podejmowania kroków mających na celu obniżanie
bieżących kosztów. Gdy inne środki są niewystarczające, konieczna może okazać
się redukcja zatrudnienia. Niezależnie od tego czy przyjmie ona postać zwolnień
grupowych, czy indywidualnych, zastosowanie znajdą przepisy o wypowiadaniu umów
o pracę.
więcej
Aktualna
sytuacja związana ze stanem epidemicznym i obowiązywaniem przepisów z tzw. tarczy
antykryzysowej może rodzić wiele wątpliwości co do uprawnień pracodawcy. Jednym
z praktycznych aspektów jest konieczność odpowiedzi na pytanie, czy w czasie
faktycznej nieobecności pracownika i nieświadczenia przez niego pracy
spowodowanych przestojem możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę.
więcej
Tarcza antykryzysowa (tj. ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) wprowadziła szereg regulacji mających na celu rozwiązanie problemów dotyczących legalności pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium Polski, które wywołała epidemia wirusa SARS-CoV-2. Nowe przepisy obowiązują od 31 marca 2020 roku.
więcej