artykuły
W najnowszym odcinku Magdalena Świtajska, partner w praktyce prawa pracy i globalnej mobilności, omawia rodzaje umów wykorzystywanych przy zatrudnianiu i pracy w Polsce.
News from Poland—Business & Law
skierowany jest do zagranicznych dyrektorów polskich firm, zagranicznych
inwestorów w Polsce oraz ich zagranicznych doradców. Program ukazuje się
wyłącznie w języku angielskim.
Gospodarzem programu jest Konrad Grotowski, odpowiadający za praktykę restrukturyzacji i upadłości w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Wszystkie odcinki dostępne są...
więcej
W najnowszym odcinku Magdalena Świtajska oraz Aleksandra Wójcik z praktyki prawa pracy i globalnej mobilności omawiają zagadnienia związane z nabyciem obywatelstwa polskiego. Gospodarz programu, Konrad Grotowski, przybliża najważniejsze bieżące zagadnienia polskiej gospodarki. News from Poland—Business & Law skierowany jest do zagranicznych dyrektorów polskich firm, zagranicznych inwestorów w Polsce oraz ich zagranicznych doradców. Program ukazuje się wyłącznie w języku angielskim. Wszystkie odcinki dostępne są na portalu Co do zasady.
więcej
Mobbing to zjawisko szczególnie szkodliwe i niebezpieczne. Niesienie ono negatywne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i samego pracodawcy. Mobbing wpływa bowiem negatywnie na atmosferę pracy i przez to na ocenę pracodawcy przez obecnych, a także potencjalnych pracowników.
więcej
Możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich elektronicznie pojawiła się w 2016 r., a od 1 grudnia 2018 r. jest to jedyna dopuszczalna forma ich wystawiania (zaświadczenia w formie papierowej wydawane są wyjątkowo, w określonych sytuacjach). Dotyczy to również zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, czyli tzw. zwolnień lekarskich. Prawie każde zwolnienie lekarskie trafia dziś bezpośrednio do pracodawcy, bez udziału pracownika. Może to budzić wątpliwość, czy pracownik nadal musi informować pracodawcę o nieobecności w pracy w związku ze...
więcej
W Sejmie pojawił się projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, która pozwala pracodawcom zażądać od pracownika informacji o wyniku testu na COVID-19, przebytej infekcji albo zaszczepieniu na COVID-19.
Zgodnie z projektem pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika lub osoby, która pozostaje z nim w stosunku cywilnoprawnym (czyli od pracownika lub kontraktora) podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku COVID-19 wykonanego nie...
więcej
Trwają prace nad projektem ustawy wdrażającej unijną dyrektywę 2019/1937 o sygnalistach (ang. whistleblowers). Nie jest jeszcze jasne, czy dyrektywa zostanie wdrożona do polskiego porządku prawnego w terminie (czyli do 17 grudnia 2021 r.), jednak wiele podmiotów już dziś przygotowuje niezbędne dokumenty i procedury organizacyjne.
więcej