18 000 złotych za zaniżenie poczucia wartości i przydatności zawodowej pracownika
Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego przyznający odszkodowanie w wysokości 18 tys. złotych, za nierówne traktowanie i zaniżenie poczucia wartości oraz przydatności zawodowej.
Sprawa dotyczyła pracownicy zatrudnionej jako starszy referent ds. rozliczeń z 40-letnim stażem, która to po zmianie przełożonej zaczęła otrzymywać coraz więcej zadań niezwiązanych z jej stanowiskiem np. zanoszenia mleka do kawy. Ponadto powódka otrzymywała dyskryminujące komentarze ze strony kierownictwa sugerujące, aby przeszła na emeryturę.
Punktem zwrotnym, w którym powódka zdecydowała się złożyć wypowiedzenie, było przeniesienie jej do pracy fizycznej przy likwidowaniu archiwum. Co istotne, w trakcie wykonywania zadań w archiwum jej praca rozliczana była przez dwie osoby na stanowisku stażysty.
Sąd Okręgowy stwierdził, że zasądzone odszkodowanie nie jest wygórowane, ponieważ ze względu na intensywność zdarzeń musi mieć ono taką wartość, aby powódka odzyskała wiarę w siebie. Co więcej, Sąd podkreślił, że wiek emerytalny wpłynął na wysokość ustalonego odszkodowania, ponieważ zdarzenia związane z ostatnim miejscem pracy pozostaną w pamięci powódki do końca życia.
Cały wyrok można przeczytać tutaj.