1 grudnia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. W Kodeksie pracy pojawi się praca zdalna, definiowana jako praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Najważniejsze zmiany wynikające z nowelizacji:
- Strony stosunku pracy będą mogły uzgodnić wykonywanie pracy zdalnej:
- przy zawieraniu umowy o pracę albo
- w trakcie zatrudnienia – z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika, przy czym każda ze stron będzie mogła wystąpić z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy.
- Co do zasady pracodawcy będą musieli uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej złożony m.in. przez:
- pracownicę w ciąży,
- pracownika wychowującego dziecko poniżej 4. roku życia,
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
chyba że praca zdalna nie jest możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
- Pracodawcy będą musieli uregulować zasady pracy zdalnej w porozumieniu zawieranym z zakładową organizacją związkową, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia lub u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w regulaminie ustalonym przez pracodawcę po konsultacji z przedstawicielami pracowników.
W porozumieniu lub regulaminie określa się m.in. zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, w tym zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu, który ma uwzględniać w szczególności:
-
- normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych,
- ich udokumentowane ceny rynkowe,
- ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału,
- normy zużycia energii elektrycznej,
- koszty usług telekomunikacyjnych.
- Jeżeli pracownik ma odpowiednie warunki lokalowe i techniczne, praca zdalna będzie mogła być wykonywana również na polecenie pracodawcy:
- w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
- w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.
- Nowelizacja wprowadza również możliwość pracy zdalnej okazjonalnej, na wniosek pracownika, w maksymalnym wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym.
Nowelizacja w zakresie pracy zdalnej wejdzie w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.
Uchwalona przez Sejm ustawa zostanie teraz skierowana do Senatu, który będzie miał 30 dni na uchwalenie ewentualnych poprawek.
Więcej z:
#praca zdalna