Obywatele Ukrainy, którzy korzystali z ochrony czasowej w innym państwie UE, ale ochrona ta z jakiegoś powodu się skończyła, mogą ubiegać się o nadanie statusu UKR. Obywatele Ukrainy korzystający z ochrony czasowej na terenie innego państwa UE mogą także ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Tak wynika z uzyskanej przez nas interpretacji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Wątpliwości w tej kwestii wynikały z jednej z niedawnych nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej (czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa)
Zgodnie z art. 2 ust. 3 tej ustawy przepisów dotyczących uznania pobytu obywateli Ukrainy w Polsce za legalny w okresie do 24 sierpnia 2023 r. nie stosuje się, między innymi, do osób korzystających z ochrony czasowej na terenie innego państwa Unii Europejskiej. Co jednak jeśli taka osoba utraci ochronę w innym państwie UE? Czy może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce albo uzyskać status UKR?
Zgodnie z uzyskaną przez nas interpretacją Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. W interpretacji tej potwierdzono m.in. że:
- jeśli przepisy wewnętrzne państwa udzielającego ochrony czasowej przewidują utratę udzielonej ochrony czasowej na skutek określonych zdarzeń (np. zrzeczenia się jej przez cudzoziemca) i takie zdarzenia wystąpiły, nie zachodzi przesłanka negatywna skorzystania z uprawnień przewidzianych w specustawie ukraińskiej, czyli nie ma przeszkód dla ubiegania się o nadanie statusu UKR,
- korzystanie z ochrony czasowej na terenie innego państwa UE nie stanowi przesłanki do odmowy wszczęcia postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce.