Najczęstsze nieprawidłowości ujawnione przez PIP
12 czerwca 2024 r. Główny Inspektorat Pracy przekazał Marszałkowi Sejmu sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 r.
Jak z niego wynika, w 2023 r. liczba skarg kierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy spadła o ponad 14% w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej skarg dotyczyło nieprawidłowości związanych z:
- niewypłaceniem wynagrodzenia za pracę,
- wypłatą wynagrodzenia w zaniżonej wysokości,
- nieterminową wypłatą wynagrodzenia.
W 2023 r. inspektorzy przeprowadzili 1270 pierwszych kontroli, badając legalność zatrudnienia i innej pracy zarobkowej 7100 obywateli polskich. W blisko 40% kontroli stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one m.in.:
- nielegalnego świadczenia pracy – 540 zbadanych osób świadczyło pracę nielegalnie,
- zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych pracowników (345 kontroli) oraz osób na umowach cywilnoprawnych (195 kontroli),
- Funduszu Pracy – najwięcej uchybień dotyczyło terminowego opłacania składek na Fundusz Pracy (280 kontroli),
- niepotwierdzenia na piśmie rodzaju i warunków umowy o pracę lub potwierdzenia ich dopiero po rozpoczęciu pracy (78 kontroli),
- niezawiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy przez bezrobotnych o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, bądź uchybień w tym zakresie (19 przypadków).
Ponadto ujawniono problemy z niewypłacaniem bądź zaniżaniem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (38% skontrolowanych pracodawców) oraz wypłatą wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (30% skontrolowanych pracodawców). U niemal 16% pracodawców wystąpił problem z terminową wypłatą wynagrodzenia.
W wyniku zastosowanych środków pracownikom wypłacono należne świadczenia na kwotę 499,9 tys. zł.
W 2023 r. poddano kontroli 42 205 umów cywilnoprawnych. Inspektorzy zakwestionowali 1 903 umowy zawarte w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy (4,5% kontrolowanych umów cywilnoprawnych).
Z przedstawionych danych oraz wniosków zawartych w sprawozdaniu wynika, że PIP planuje kontynuować strategię pierwszych kontroli (i – w razie potrzeby – kontroli sprawdzających). Dlatego warto już teraz przeanalizować, czy w naszym zakładzie występują uchybienia, na które PIP zwróciła uwagę w raporcie.
Szczegółowe statystyki oraz wnioski są dostępne w tekście sprawozdania.