Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
Wczoraj na stronie Rządowego Centrum Legislacji, został opublikowany nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa ma implementować Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.
Projekt ustawy, częściowo zachowuje obecne rozwiązania, lecz zawiera również szereg istotnych zmian w procesie ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę:
- minimalne wynagrodzenie będzie ulegało aktualizacji co najmniej raz na cztery lata;
- aktualizacji minimalnego wynagrodzenia oparta będzie, między innymi o:
- siłę nabywczą minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem kosztów utrzymania;
- długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany;
- stopę wzrostu wynagrodzeń
- coroczne negocjacjach nad minimalnym wynagrodzeniem będą oparte, m.in., o orientacyjna wartość referencyjna – 55% prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętej do opracowania projektu ustawy budżetowej.
Ponadto projekt ustawy przewiduje nowe sankcje dla pracodawców, w tym:
- wyższą karę grzywny w wysokości od 1500 zł do 45 000 zł, za m.in. brak wypłaty wynagrodzenia w ustalonym terminie, czy brak udzielenia przysługującego urlopu wypoczynkowego;
- nowe przestępstwo przeciwko prawom pracowniczym – osoba, która nie wypłaca wynagrodzenia za co najmniej trzy miesiące, może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch;
Obecnie projekt znajduje się na wczesnym etapie prac, w związku, z czym może ulec istotnym zmianom. Termin na implementację Dyrektywy mija z dniem 15 listopada 2024 r.
Więcej z:
#minimalne wynagrodzenie