Rozporządzenie o sztucznej inteligencji opublikowane!
12 lipca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano tzw. AI Act, który jest pierwszą kompleksową regulacją normującą stosowanie sztucznej inteligencji. Rozporządzenie opiera się na podziale systemów AI na cztery kategorie ryzyka: niedopuszczalne, wysokie, ograniczone i niskie.
AI Act przewiduje szereg nowych obowiązków, w tym wobec podmiotów stosujących systemy AI wysokiego ryzyka (co może dotyczyć pracodawców), m.in.:
- Przed oddaniem do użytku lub wykorzystaniem systemu AI wysokiego ryzyka w miejscu pracy podmioty stosujące systemy AI wysokiego ryzyka będące pracodawcami informują przedstawicieli pracowników i pracowników, których to dotyczy, że będzie w stosunku do nich wykorzystywany system AI wysokiego ryzyka.
- Ponadto podmioty stosujące systemy AI wysokiego ryzyka powierzają sprawowanie nadzoru ze strony człowieka osobom fizycznym, które mają niezbędne kompetencje, przeszkolenie i uprawnienia, a także niezbędne wsparcie.
Dostawcy systemów AI wysokiego ryzyka, np. narzędzi służących do rekrutacji czy publikowania ogłoszeń o pracę, czy też analizy i oceny kandydatów), będą z kolei zobowiązani m.in. do:
- wdrożenia i dokumentowania systemu zarządzania ryzykiem,
- zapewnienia możliwości automatycznego rejestrowania zdarzeń oraz przechowywania rejestrów,
- sporządzenia dokumentacji technicznej przed wprowadzeniem systemu do obrotu (dotyczy również importerów),
- zapewnienia przejrzystości działania systemu (np. opracowanie klauzuli informacyjnej),
- zapewnienia nadzoru człowieka przy projektowaniu systemu.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 sierpnia 2024 r., zaś będzie stosowane co do zasady od 2 sierpnia 2026 r., z dwoma wyjątkami:
- od 2 lutego 2025 r., będą stosowane przepisy ogólne i przepisy o zakazanych praktykach, które dotyczą wprowadzania do obrotu, oddawania do użytku bądź wykorzystywania AI m.in. do rozbudowywania baz danych służących rozpoznawaniu twarzy czy rozpoznawaniu emocji osoby fizycznej w miejscu pracy,
- od 2 sierpnia 2027 r. będą stosowane przepisy dotyczące obowiązków przewidzianych przy systemach AI wysokiego ryzyka.
AI Act jest aktem bezpośrednio stosowanym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło za to, że pracuje nad przepisami regulującymi stosowanie sztucznej inteligencji na gruncie polskiego prawa.