Sejm przyjął ustawę antymobbingową

W piątek 19 czerwca Sejm przyjął ustawę nowelizującą przepisy Kodeksu pracy o mobbingu i niedyskryminacji. Kluczowe zmiany obejmują wprowadzenie uproszczonej definicji mobbingu, nałożenie na pracodawców zatrudniających co najmniej 10 pracowników obowiązku przyjęcia polityki antymobbingowej i antydyskryminacyjnej oraz ustanowienie minimalnego zadośćuczynienia dla ofiary mobbingu w wysokości 6-miesięcznego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Projekt ustawy szeroko opisywaliśmy na naszym portalu

Równocześnie w ostatnim czytaniu Sejm zdecydował o wprowadzeniu do nowych regulacji kilku ważnych zmian, w szczególności:

  • doprecyzowano, że obiektywnie uzasadnione niejednakowe traktowanie jest dopuszczalne i nie stanowi dyskryminacji,
  • postanowiono, że pracodawcy będą mieli obowiązek „systematycznego” przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji (pierwotny projekt ustawy zakładał, że ma się to odbywać w sposób „aktywny i stały”),
  • zdecydowano, że w sprawach o zadośćuczynienie lub odszkodowanie z tytułu naruszenia dóbr osobistych, dyskryminacji lub mobbingu sąd pracy nie będzie mógł oddalić powództwa, jeżeli okoliczności sprawy będą wskazywały na zasadność powództwa z innego tytułu niż wskazany przez pracownika (oznacza to, że pracownik będzie mógł uzyskać zadośćuczynienie, nawet jeśli w pozwie błędnie wskaże, że działania niepożądane, których padł ofiarą, były mobbingiem),
  • wydłużono vacatio legis – ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Ustawa trafi teraz do Senatu.