Uprawnienia członków komisji wyborczej
W najbliższych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy znajdzie zastosowanie nowa treść art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego określającego uprawnienia członków obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem przez nich zadań.
Pracownikom, którzy zdecydują się pełnić funkcję członka obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej przysługuje:
- zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, a także
- do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.W razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy, członkowie obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej powinni, co najmniej na trzy dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę, w formie pisemnej, o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Dokładną treść ww. zaświadczenia określają przepisy Kodeksu wyborczego.
Przed nowelizacją art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego członkom obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej nie przysługiwało prawo do wynagrodzenia w związku z wykonywaniem przez nich zadań.
Więcej z:
#szczególne rozwiązania