Projekt zmian: dłużej ważne orzeczenia o niepełnosprawności
11 lipca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD93), datowany na 10 lipca 2024 r.
Najważniejsze założenia projektu:
- Istniejące orzeczenie o niepełnosprawności bądź jej stopniu pozostanie ważne, jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek o wydanie nowego orzeczenia. Aktualne orzeczenie będzie ważne do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne, jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność
- Osoba z niepełnosprawnością, która posiada orzeczenie, będzie mogła złożyć wniosek o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności:
- nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem ważności posiadanego orzeczenia,
- nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem ważności posiadanego orzeczenia, w przypadku osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.
Obecny termin na złożenie wniosku to 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.
- Ważność kart parkingowych zostanie przedłużona do 31 marca 2025 r.
- Osoby, których orzeczenia mają stracić ważność 30 września 2024 r., utrzymają status osoby niepełnosprawnej do 31 marca 2025 r. Obecnie w czasie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia osoba z niepełnosprawnością traci ten status i wynikające z niego uprawnienia.
Warto podkreślić, że pracownik o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo m.in. do skróconego dnia pracy czy dodatkowego urlopu, więc zmiana może zainteresować również pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Ustawa ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Więcej z:
#pracownicy z niepełnosprawnościami