flesze
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UC118).
Projekt ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektyw 2019/1152 (w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej) i 2019/1158 (tzw. dyrektywa work-life balance) oraz wprowadzenie zmian zapewniających pełną zgodność przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę na czas określony z dyrektywą 1999/70/WE.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (nr projektu: UD275).
Nadrzędnym celem projektu jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce – w tym w szczególności tzw. zezwoleń jednolitych (tj. na pobyt i pracę) – w których aktualnie odnotowuje się rażące naruszenia terminów ustawowych na załatwienie tego typu spraw administracyjnych. Zmiany mają również zmierzać do ułatwienia uzyskiwania zezwoleń na pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka migracyjna Polski – kierunki działań 2021-2022” (ID179).
Dokument ma charakter programowy i zmierza do zidentyfikowania głównych problemów w zakresie wjazdu, pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce oraz określenia obszarów wymagających poprawy wraz ze wskazaniem kierunku opracowywanych zmian.
W dniu 28 grudnia 2020 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (zastępując rozporządzenie z 1 grudnia 2020 r.) regulujące między innymi obostrzenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19 dotyczące pracowników i pracodawców. Zgodnie z nowym rozporządzeniem do 17 stycznia 2020 r.:
- obowiązywać będą dotychczasowe zasady zakrywania ust i nosa w zakładach pracy. W dalszym ciągu należy zatem zakrywać usta i nos jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej (przy czym odkrycie ust i nosa jest możliwie między innymi w przypadku spożywania posiłków lub napojów);
- wprowadza się 10-dniową kwarantannę w stosunku do osób przekraczających granicę Polski, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski; rozporządzenie przewiduje jednak szereg wyjątków – kwarantannie nie będą podlegać między innymi osoby, które przekraczają granicę wewnętrzną UE w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby zaszczepione.
Niezmiennie (na chwilę obecną do 17 stycznia 2021 r.) zakłady pracy mają obowiązek zapewnić pracownikom i innym osobom zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji, a ponadto odległości pomiędzy stanowiskami pracy wynoszące co najmniej 1,5 metra, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.