flesze
Decyzją prezydenta Republiki Białoruś od września br. obywatele tego kraju nie mogą wnioskować i uzyskiwać dokumentów paszportowych podczas pobytu za granicą. Najnowsze rozporządzenie regulujące tę materię całkowicie pozbawia obywateli Białorusi prawa do składania wniosków o wydanie nowego paszportu bez względu na podstawę faktyczną (utrata dokumentu, zniszczenie, upływ terminu ważności), a także wszelkich dokumentów stanu cywilnego.
W najbliższych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy znajdzie zastosowanie nowa treść art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego określającego uprawnienia członków obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem przez nich zadań.
Widać już pierwsze skutki zapowiedzianego w połowie września przez MSZ planu rozwiązania umów z pośrednikami wizowymi w związku z nieprawidłowościami w procesach wizowych.
28 września 2023 r. w Radzie UE podjęto polityczną decyzję o przedłużeniu tymczasowej ochrony przyznanej uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terytorium Unii Europejskiej.
Nową datą końcową obowiązywania ochrony tymczasowej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie ma być 4 marca 2025 r.
Aktualnie czekamy na formalne przyjęcie przez Radę decyzji zmieniającej dotychczasowe regulacje. Nastąpi to po uzgodnieniu finalnego brzmienia decyzji i przetłumaczeniu jej na wszystkie języki UE.
Obywatel Ukrainy, którego okres legalnego pobytu m.in. na podstawie wizy krajowej zakończył się przed 24 lutego 2022 r., a następnie na mocy specustawy covidowej został przedłużony do 31 lipca 2023 r., może nadal legalnie przebywać w Polsce do 4 marca 2024 r. Tak wynika z interpretacji wydanej przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.