flesze
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu po III czytaniu uchwalono najnowszy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z przyjętą treścią ustawy okres pobytu uznawanego w Polsce za legalny oraz związane z nimi przywileje dla obywateli Ukrainy mają obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. Jest to wyraźna zmiana względem ostatnich zapowiedzi MSWiA, o których pisaliśmy parę dni temu. Jeszcze w ubiegłym tygodniu przedstawiciele ministerstwa zapowiadali bowiem, że dotychczasowe rozwiązania wynikające ze specustawy będą przedłużone do września 2024 r.
Z najnowszej informacji GUS, opublikowanej w styczniu 2024 r., wynika, że na dzień 31 lipca 2023 r. w Polsce pracę wykonywało około 996,5 tys. cudzoziemców, co stanowi 6,5% ogółu wszystkich osób zatrudnionych.
Najwięcej zatrudnionych cudzoziemców, tj. 690,8 tys. osób, pochodzi z Ukrainy. Można jednak dostrzec pewną tendencję spadkową w udziale procentowym osób z Ukrainy względem wszystkich cudzoziemców. W stosunku do stycznia 2022 r. spadek wyniósł 4 punkty procentowe.
MSWiA opublikowało „Harmonogram prac nad stworzeniem kompleksowej, odpowiedzialnej i bezpiecznej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030”.
Zgodnie z harmonogramem ostateczny projekt strategii ma zostać wypracowany do końca bieżącego roku. Dalszym krokiem - zaplanowanym na okres styczeń – czerwiec 2025 r. – mają być projekty nowych aktów prawnych regulujących kwestie imigracyjne, w tym projekt nowej ustawy o cudzoziemcach.
Zgodnie z opublikowanym w piątek projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, szczególne rozwiązania i uprawnienia przewidziane dla obywateli Ukrainy mają zostać przedłużone, na razie, do 30 czerwca 2024. Dotyczy to m.in. przedłużenia legalności pobytu w Polsce, prawa do pracy na podstawie powiadomień czy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej. Dalszy okres ma być przedmiotem odrębnej regulacji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło zawieszenie udziału w programie "Poland. Business Harbour" od 26 stycznia 2024 r.
Celem programu było ułatwienie relokacji specjalistów z sektora IT do Polski, zwłaszcza z Białorusi, Gruzji, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Armenii, poprzez uproszczony proces uzyskiwania wiz.
Jak wynika z najnowszych komunikatów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – rząd rozpoczął przygotowania do nowelizacji tzw. Specustawy ukraińskiej, w celu przedłużenia jej obowiązywania o kolejne sześć miesięcy – do września 2024 r.
W międzyczasie mają zostać przygotowane zmiany do obecnie obowiązujących rozwiązań, w szczególności nowe zasady pomocy dla przebywających w Polsce obywateli Ukrainy, mające odpowiadać aktualnej sytuacji oraz potrzebom na rynku polskim i europejskim.