flesze
Od 23 kwietnia br. wstrzymano przyjmowanie nowych wniosków o świadczenie usług konsularnych dla obywateli Ukrainy, a konkretnie mężczyzn w wieku poborowym (18-60 lat), którzy przebywają czasowo za granicą – informuje w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.
Zmiana motywowana jest koniecznością dostosowania procedur do nowych przepisów wynikających z ukraińskiej ustawy o mobilizacji, które mają wejść w życie 18 maja br. Nowe regulacje mają na celu ograniczenie uchylania się od obowiązku służby wojskowej. Ograniczają m.in. wydawanie zagranicznych paszportów bez aktualizacji wojskowych dokumentów rejestracyjnych.
Z wiosną odświeżyliśmy nieco wygląd i zawartość naszego bloga. Bardziej uwypukliliśmy aktualności, czyli flesze. Dodaliśmy oś czasu pokazującą najważniejsze etapy wdrożenia dyrektywy 2023/970 o jawności wynagrodzeń.
Zapraszamy do buszowania po blogu i do zapisywania się na nasze newslettery (ogólny – HR update – i poświęcony tematyce jawności wynagrodzeń).
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.
Nowe przepisy mają kompleksowo uregulować zasady zawierania i ewidencjonowania układów zbiorowych pracy oraz porozumień zbiorowych. Najważniejsze, z perspektywy pracodawców, założenia to:
- Określony czas obowiązywania układu. Wprowadzono dwa okresy obowiązywania układów – 5 lat dla układu zakładowego oraz 10 lat dla układu ponadzakładowego. Strony będą mogły przedłużyć obowiązywanie układu o kolejny okres.
- Otwarty katalog spraw. Zakres spraw, które obejmie układ, będzie ustalany przez strony. Stanowi to znaczne rozszerzenie dotychczasowego katalogu.
Wciąż trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 17 kwietnia pojawił się nowy projekt, który zakłada następujące zmiany względem poprzedniego:
- zmiana statusu z UKR na CUKR (gdy osoba mająca status UKR uzyska kartę pobytu czasowego) będzie następować z dniem odebrania karty, a nie z dniem uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy,
- wymóg minimalnego okresu przebywania na terytorium Polski oraz minimalnej liczby zezwoleń zostanie zniesiony w przypadku ubiegania się o kartę pobytu w celu połączenia się z rodziną,
17 kwietnia 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, który ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r.
O najważniejszych dla pracodawców zmianach względem poprzedniego projektu pisaliśmy tu, natomiast z tekstem projektu można zapoznać się tutaj.
Ustawa zasadniczo ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
W piątek (12.04.2024 r.) zaczął funkcjonować internetowy formularz zapisów na wizytę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w celu złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Znamy już zasady funkcjonowania systemu, wśród nich m.in.: