flesze
Toczą się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw.
Jednym z celów nowelizacji jest wdrożenie dyrektywy CSRD, z czego wyniknie nowy obowiązek dla pracodawców w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw co do zrównoważonego rozwoju. Pracodawcy, w zależności od liczby zatrudnionych osób, będą zobowiązani przedstawiać informacje na temat kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Z perspektywy prawa pracy istotna będzie analiza obszaru społecznego (ang. social).
13 maja 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy (numer projektu UD59). Proponowane zmiany obejmują w szczególności wliczanie do okresu zatrudnienia:
- okresów wykonywania pracy na podstawie: umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Ograniczono zakres przewidywanych zmian, koncentrując się na regulacjach dotyczących zobowiązań traktatowych wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, jak również płynących z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.
Inne zmiany, które obejmowała poprzednia wersja projektu nowelizacji (np. dotyczące elektronizacji postępowań w sprawach legalizacji pobytu w Polsce), mają być uregulowane odrębnie.
W najbliższy piątek, tj. 17 maja 2024 r. mija termin na dostosowanie stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe do nowych wymagań BHP.
Przypominamy, że jeśli pracownik korzysta z systemów przenośnych (w szczególności z laptopa) co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy musi być wyposażone w monitor stacjonarny lub odpowiednią podstawkę oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.
Pozostałe najważniejsze zmiany omówiliśmy tutaj
Tekst rozporządzenia: >>>
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
30 kwietnia br. projekt został przekazany do Sejmu. Najważniejsze proponowane zmiany obejmują:
- przedłużenie legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terytorium RP do 30 września 2025 r.,
- nowe rozwiązania w systemie wsparcia, a konkretnie w zakresie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy,
- powiązanie świadczenia 800+ z obowiązkiem szkolnym,
25 kwietnia 2024 r., wskutek skargi złożonej przez Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie wypełniła zobowiązania dotyczącego wdrożenia unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały przyjąć niezbędne regulacje krajowe do 17 grudnia 2021 r. Zdaniem TSUE „przedłużających się prac legislacyjnych nie usprawiedliwia szeroki zakres regulacji wspomnianej dyrektywy”. Trybunał nie uwzględnił również podnoszonych przez Polskę trudności związanych z pandemią COVID-19 oraz przyjęciem uchodźców wojennych z Ukrainy.