flesze
W piątek 14 czerwca 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Do podpisu Prezydenta trafi więc akt prawny nieobejmujący swoim zakresem przedmiotowym prawa pracy. Podmioty prawne w ramach procedury whistleblowingowej nie będą musiały rozpatrywać zgłoszeń dotyczących mobbingu czy dyskryminacji. Oczywiście pracodawcy będą mogli przewidzieć możliwość rozpatrywania takich zgłoszeń – nie będzie to jednak obligatoryjne.
Trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy Kodeks pracy.
Najważniejsze założenia:
- Zwiększenie liczby niedziel handlowych – działalność handlowa ma być możliwa:
- w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego,
- w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia,
- w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – a jeżeli jest to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu, także w niedzielę ją poprzedzającą.
Prace nad nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy dobiegły końca. 10 czerwca br. Prezydent podpisał ustawę, która:
- poszerza zakres podmiotów objętych ustawą o małoletnie dzieci obywateli Ukrainy i dzieci ich małżonków,
- przedłuża legalny pobyt obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r.,
- przedłuża do 30 września 2025 r. możliwość uzyskania zezwoleń na pobyt czasowy na okres 1 roku przez osoby, które nie spełniły wszystkich wymogów ustawowych, ale zadeklarowały określony cel pobytu w Polsce,
W środę 5 czerwca 2024 r. Senat zgłosił poprawki do przyjętej przez Sejm ustawy o ochronie sygnalistów – z katalogu naruszeń prawa, które mogą zostać być przedmiotem sygnalizacji, usunięto prawo pracy. Ponownie więc nad ustawą pochyli się Sejm, który zdecyduje, czy uwzględnić poprawki senackie.
23 maja 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy z dnia 15 maja 2024 r o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Upraszcza i porządkuje ona system zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Ma też usprawnić procedurę legalizacji pracy i wyeliminować nadużycia pracodawców względem pracowników, którzy nie są obywatelami Polski.
W czwartek 23 maja 2024 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów implementującą do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Przepisy ustawy co do zasady mają wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.