flesze
W Parlamencie Europejskim trwają prace nad wprowadzeniem do unijnego systemu wizowego elektronicznych dokumentów, które miałyby zastąpić naklejki wizowe odpowiadające wizom Schengen.
Planowane jest też utworzenie jednolitej platformy online do składania wniosków wizowych, bez potrzeby osobistego stawiennictwa we właściwym konsulacie.
Obywatele Ukrainy, którzy korzystali z ochrony czasowej w innym państwie UE, ale ochrona ta z jakiegoś powodu się skończyła, mogą ubiegać się o nadanie statusu UKR. Obywatele Ukrainy korzystający z ochrony czasowej na terenie innego państwa UE mogą także ubiegać się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Tak wynika z uzyskanej przez nas interpretacji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Wątpliwości w tej kwestii wynikały z jednej z niedawnych nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej (czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa)
We wtorek, 4 kwietnia 2023 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wdrażającą do polskiego ustawodawstwa dwie unijne dyrektywy: dyrektywę 2019/1152 oraz dyrektywę 2019/1158.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od ich ogłoszenia, tj. 26 kwietnia 2023 r.
Tekst ustawy: >>>