flesze
Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie państw, w których cudzoziemcy mogą składać wnioski o wydanie wizy bezpośrednio do Ministra Spraw Zagranicznych. Projektowany akt ma stanowić wykonanie upoważnienia ministra zawartego w ustawie o cudzoziemcach, które pozwala na wydanie takiego rozporządzenia z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia sprawnej obsługi cudzoziemców.
Od czerwca 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 28 maja 2021 r., zgodnie z którym jedynym państwem, którego obywatele mogą składać wnioski wizowe przez ministra właściwego do spraw zagranicznych, jest Białoruś. Nowo opublikowany projekt zakłada znaczne rozszerzenie tej listy i umieszczenie na niej następujących państw: Arabia Saudyjska, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Filipiny, Gruzja, Indie, Indonezja, Iran, Katar, Kazachstan, Kuwejt, Mołdawia, Nigeria, Pakistan, Tajlandia, Turcja, Ukraina, Uzbekistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Rozporządzenie dodatkowo różnicuje, w zależności od danego kraju, w jakim celu można będzie ubiegać się o wizę. Niemalże wszystkie cele (z wyjątkiem wizy wydawanej w celu wykonywania zadań służbowych przez przedstawicieli organu obcego państwa lub organizacji międzynarodowej) będą dostępne tylko dla obywateli Ukrainy oraz Białorusi. W przypadku innych państw zakres ten będzie mniejszy.
Niezależnie od tego obywatele wszystkich wyżej wymienionych państw będą mogli wnioskować o wydanie wiz pracowniczych. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu to właśnie wizy tego rodzaju są główną motywacją do wydania rozporządzenia. Istotnym zastrzeżeniem jest także to, że wniosek do ministra będzie można złożyć tylko w krajach, w których konsulaty RP korzystają z tzw. outsourcingu wizowego – na ten moment dotyczy to tylko kilku krajów z listy, m.in. Ukrainy, Białorusi, Turcji, Indii czy Filipin.
Biorąc pod uwagę wcześniej opublikowany projekt rozporządzenia dotyczącego przyjmowania poza kolejnością wniosków o wydanie wiz pracowniczych, wydaje się, że jest to długo oczekiwana realizacja planu przyspieszenia procedur pozwalających na szybsze sprowadzenie specjalistów, których niedobór odczuwają przedsiębiorcy w Polsce.
24 czerwca 2023 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu poświadczeń znajomości języka polskiego, które potwierdzają jego znajomość wymaganą do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Wnioski wizowe pracowników wykwalifikowanych rozpatrywane poza kolejnością.
Trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie przyjmowania poza kolejnością niektórych wniosków o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy.
6 czerwca 2023 r. weszła w życie unijna dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Państwa członkowskie UE mają czas do 7 czerwca 2026 r. na wdrożenie jej przepisów do prawa krajowego.
Przepisy dyrektywy mają na celu egzekwowanie równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w państwach członkowskich i zapobieganie różnicom w wynagrodzeniach.
Najważniejsze obowiązki pracodawcy wynikające z dyrektywy to:
- obowiązek informowania kandydatów do pracy o początkowym poziomie wynagrodzenia lub przedziale wynagrodzenia przewidzianego w odniesieniu do danego stanowiska, opartego na obiektywnych i neutralnych pod względem płci kryteriach;
- obowiązek raportowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn przez przedsiębiorstwa (publiczne i prywatne) zatrudniające co najmniej 100 pracowników.
W związku z dyrektywą pracodawcy będą musieli dokonać przeglądu procesu rekrutacji, opisów stanowisk oraz polityki wynagradzania pod kątem neutralnych pod względem płci kryteriów wynagradzania.
Pracownicy zyskają natomiast prawo do informacji o średnim poziomie wynagrodzeń pracowników wykonujących pracę o takiej samej wartości.
29 maja 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę[1], która wprowadza zmiany w tzw. specustawie ukraińskiej[2], wydłużając do 4 marca 2024 r. termin legalnego pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.