flesze
22 stycznia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Nowelizacja zakłada:
- wprowadzenie nowych wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia dla niektórych czynników szkodliwych,
- rozszerzenie o nowych substancje chemiczne Wykazu wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Obecnie cudzoziemcy, których nie obejmuje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i którzy należą do kategorii wysiedleńców wymienionych w decyzji wykonawczej Rady UE stwierdzającej istnienie masowego napływu osób wysiedlonych z Ukrainy, mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski, która daje im szereg praw, m.in. prawo do pracy i pobytu w Polsce. Potwierdzeniem korzystania z ochrony czasowej jest zaświadczenie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
16 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wiz dla cudzoziemców. Zgodnie z nowymi przepisami w naklejkach wizowych cudzoziemców, którzy uzyskiwać będą wizy w celu korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka, ujawniony będzie kod „23”, zamiast obowiązującego dotychczas w takich przypadkach kodu „18”.
11 stycznia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został kolejny projekt ustawy, której celem jest implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
1 grudnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużające kontrole na granicy polsko-słowackiej co najmniej do 2 stycznia 2024 roku.
Kontrole na granicy są regularnie przedłużane od 4 października bieżącego roku, co jest reakcją polskich władz na zagrożenie związane z nielegalną migracją z tzw. szlaku bałkańskiego.
Aby uzyskać zezwolenie na pracę dla pracownika delegowanego do Polski, jego wynagrodzenie musi wynosić co najmniej 70% aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie w dniu złożenia wniosku.