flesze
28 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany w regulacji kosztów sądowych w sprawach pracowniczych.
W sprawach pracowniczych, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł pobierana będzie wyłącznie opłata od apelacji, a na dodatek tylko od wartości przedmiotu sporu przewyższającej 50 000 zł. Opłata będzie pobierana na zasadach przewidzianych w art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące rażąco długiego okresu oczekiwania na wydanie przez Wojewodę Dolnośląskiego kart pobytu cudzoziemcom po uzyskaniu przez nich zezwolenia na pobyt w Polsce (tylko w okresie od czerwca do połowy lipca 2023 r. wpłynęły co najmniej 44 skargi w tym zakresie). Rzecznik Praw Obywatelskich podjął w tej sprawie interwencję i skierował do Wojewody Dolnośląskiego pismo z prośbą o wskazanie skali problemu, jego przyczyn, jak również działań naprawczych wprowadzonych w urzędzie.
Prezydent podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania wynikające z tej ustawy:
Zasady ustalone w czasie pandemii COVID-19 oraz w czasie wojny w Ukrainie pozwalały obywatelom Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii składać wnioski wizowe w trybie korespondencyjnym lub za pośrednictwem pełnomocnika. Teraz te możliwości zostały istotnie ograniczone.
16 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3321), która rozszerza ochronę pracowników szczególnie chronionych.
O rozwiązaniach, które wprowadza w tym zakresie powyższa nowelizacja, pisaliśmy tu >>>
Przepisy dot. pracowników szczególnie chronionych zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z najnowszymi informacjami opublikowanymi przez Prezesa Rady Ministrów, cudzoziemcy posiadający wizę z adnotacją „Poland. Business Harbour” mogą korzystać z przywilejów wynikających z uczestnictwa w programie – w tym w szczególności z uprawnienia do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej na terytorium RP na zasadach zrównanych z prawami obywateli polskich, również po upływie okresu ważności wizy.